şükela:  tümü | bugün
45 entry daha
 • açılın özel tekne eksperi (sörveyör) geldi.

  bu zamana kadar onlarca ülkenin marinalarında ve tersanelerinde yüzlerce özel tekne ekspertizi yapmışımdır. tekne piyasası küçüktür, benim de hatrı sayılır bilinirliğim vardır.

  sözlükte belki bir elin parmakları kadar 40 feet civarı yelkenli alabilecek kişi vardır. gerisi ne buraya girer ne de bu başlığı okur diye tahmin ediyorum.

  herneyse;
  ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili ama denizle ilgilenilmeyen bir ülke maalesef. bu sebeple denizcilikle ve teknelerle amatör olarak ilgilenen kişiler benim için çok özel bir yere sahip.

  amatör denizci/denizsever keşfetmek, gezmek, görmek, öğrenmek, spor yapmak gibi sadece manevi kazanç amaçlarıyla denize açılan, parçası olduğu doğaya saygı ve sevgiyle yaklaşan kişidir. özel tekne, bir denizseverin gezi ve spor amacıyla kullandığı teknesidir.

  en iyi tekne arkadaşınızın teknesi değil sizin kendi teknenizdir. klişe lafları bir kenara bırakalım. teknecilik pahalı olabilir ama başkasının teknesi ile bu manevi kazançlar çok sınırlı ve eksik olur. eğer denizi seviyorsanız ve mavi enginliğe açılacaksanız, bir tekne edinme hayali ve amacıyla yola başlayın.

  tekne alımı ile ilgili hem türkçe hem ingilizce çok güzel kaynaklar var. burada çokça yazılmış şeyleri tekrarlamak istemiyorum. çok kısa olarak yapılabilecek yanlışlardan bahsedeyim çünkü çok görüyorum.

  - alım-satımda mutlaka broker ile çalışın, satışı kapatmak için çok faydasını görürsünüz. aklınızda tutacağınız yegane konu tekneyle ilgili söylediklerine şüpheci yaklaşmak olsun. oldukça konuşkan bu sevimli arkadaşların gayesi sonuç olarak satış yapmaktır.

  - 10/ 20 /30 yıllık amatör denizci tanıdıklarınız alacağınız tekne markası/ modeli/ sınıfı vb. için sizi yönlendirsin ama almayı düşündüğünüz tekneyi onlara gösterip öyle almayın.

  - alım öncesi tekneyi usta veya ustalara gösterip almayın. araba değil bu, çok pişman olursunuz.

  - alım öncesi mutlaka bir sörveyör tutup tekneyi etraflıca inceletin. bu inceleme hem kara hem de deniz tecrübelerini içermelidir.

  iş tekneyi almakla bitmiyor. ilk teknesini alan kimseleri yolunacak kaz olarak gören bir takım kimseler var. ayrıca bilmediği konularda ahkâm kesen ve tekne sahibini yanlış yönlendiren büyük bir güruh da mevcut piyasada. bu tipler sebebi ile ilk teknesini aldıktan sonra tekne sahibi olmaktan nefret etmiş birçok kişi tanıdım. bu tabloyla her karşılaşmamda yüreğim burkuluyor.

  her anlamda acemiliği üzerinizden attıktan sonra tutkuyla bağlanılacak birşey tekne sahibi olmak.

  40 feet civarı ve altı tekne sahipleri benim müşteri portföyümü oluşturmuyor. ticari açıdan pek getirisi olan grup değil. ticari olarak bir anlam ifade etmese de özellikle ilk teknesini alacak olan bu gruptaki kişilere, karşılık beklemeden ve ücret almadan danışmanlık veriyorum. bunu; benim deniz sevgimle, atatürk'ün deniz ülküsünün birleşimi ve bir çeşit memlekete hizmet görevi olarak görüyorum. bir kişinin daha denize ve tekneciliğe sevdalanması benim için en büyük kazanç.

  günün birinde bu yolda olan bir kişi bile , ister tekne alım arifesinde ister aldıktan sonra olsun; bir şekilde bana ulaşır ise seve seve, can-ı gönülden ve karşılıksız olarak yardımcı olmaya hazırım.
30 entry daha