şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
  • netflix'in kesinlikle son zamanlarda ki en iyi işi. sinema'da kocaman ekranda izlenecek türden bir film. çekim teknikleri, atmosferi çok başarılı. ama bunun yanında maalesef klişe senaryo ve berbat hikaye anlatımı filmin geneline gölge vuruyor. senaryo'yu avengers'ın yönetmenlerinden joe russo'nun yazdığını öğrenince zaten en başta beklentim düşüktü. ama yine de bu kadar kötü bir senaryo beklemiyordum. russo, bildiğimiz bütün hollywood klişelerini doldurup yazmış senaryoyu.

    film, bangladeş'de bir mafya tarafından başka bir mafyanın kaçırılan çocuğu para için kurtarmaya çalışan eski bir asker tyler'ın hikayesini anlatıyor. tyler, 6 yaşındaki çocuğunu kanserden kaybettiği sırada afganistan'da olduğu için sürekli kendisiyle iç hesaplaşmalar peşinde. görev gereği kurtardığı çocuk'la bir müddet sonra aralarında duygusal bağ oluyor. tehlikeler çoğaldıkça çocuğu para için değil çocuğun yaşaması için onu tehlikelerden kurtarmaya karar verir. ama yönetmen bu duygusal bağı maalesef seyirci olarak bize yansıtamıyor. bu da büyük ihtimalle aksiyon sahnelerine çok fazla önem vermelerinden kaynaklıyor. genel olarak tipik bir white salvior ve tek boyutlu villianlar üzerine kurulu bir aksiyon filmi.

    bütün bunların yanında dövüş sahneleri gerçekten çok başarılı. çoğu sahne de one shot tekniği ile teknik anlamda aynı sayılabilecek tracking shot tekniği kullanılmış. özellikle araba kovalama sahnelerinde bu bariz şekilde belli olsa da kesmeler az çok belli oluyor. bildiğimiz aksiyon filmlerindeki dövüş sahnelerindende çok daha farklı çekim teknikleri kullanılmış. chris hemsworth role cuk diye oturmuş. bazı oyuncular vardır, gerçekten kamera karşısında estetik durur. chris hemsworth'da onlardan biri. ona bu tür filmler gerçekten yakışıyor. filmin genelinde her aksiyon sahnesinin altından kalktığını düşünüyorum.

    ortalama bir aksiyon filmi için gayet izleyecek düzeyde. çoğu kişi john wick ile kıyaslamış olsa da john wick kadar derin altyapısı olan bir film değil. ama aksiyon sahneleri john wick'den kesinlikle daha iyiydi bana göre. senaryosu klişelerle dolu olsada karantina'da keyifli vakit geçirmek için gayet keyifle izlenecek bir film.
402 entry daha