şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
29735 entry daha
 • insanlık olarak uzayda keşfettiğimiz gizemli "şeyler":

  uzay inanılmaz derecede büyük ve gizemli. insanlığın sonundan önce onu tamamen keşfedeceğimiz pek olası değil. arada bir gizemli bir gök cismi keşfediyoruz veya açıklanamayan bazı anomaliler gözlemliyoruz ancak bu gizemlere nadiren cevap verebiliyoruz.elimizden gelen tek şey ne olabileceği ya da olamayacağı konusunda beyin fırtınası yapmak.

  1-oumuamua

  güneş sistemi'nin dışından geldiği tespit edilebilen ilk yıldızlararası nesnedir.19 ekim 2017'de robert weryk tarafından oldukça eksantrik hiperbolik bir yörüngede,güneş'ten döndükten 40 gün sonra keşfedildi.

  ilk gözlemler, cismin güneş'ten uzaklaştığı sırada dünya'dan 0,2 au uzaklıktayken pan-starrs teleskobu ile yapıldı. başlangıçta bir kuyrukluyıldız olarak kabul edilen cisim, bir hafta sonra bir asteroit olarak yeniden sınıflandırıldı. yıldızlararası nesnelere ait yeni bir sınıfın ilkidir.harvard üniversitesinden iki araştırmacıya göre dünya dışı bir medeniyete ait.

  2-frb 121102

  hızlı radyo patlamaları (frb), uzaydan az miktarda aldığımız güçlü radyo sinyalleridir.
  bilim insanları bu sinyallerin kökenini doğrulayamasalar da, araştırmacılar patlayan yıldızlar veya kara delikler tarafından tüketilen nötron yıldızları tarafından yayıldıklarını düşünüyorlar. frb'ler sıklıkla göründükleri anda kaybolurlar. ancak, 2 kasım 2012'de bilim adamları frb 121102'den 150'den fazla sinyal aldılar.

  bir teoriye göre, sinyaller bir nötron yıldızından geliyor. bununla birlikte başka bir teori frb'lerin uzay araçlarına güç vermek için uzaylılar tarafından kullanılan teknoloji tarafından yayılabileceğini söylüyor.

  3-the dark flow

  gök bilimciler, saatte 1,6 milyon kilometrenin (1 milyon mil / saat) üzerinde bir hızla seyahat eden bir grup uzak galaksiler tespit ettiler. galaksilerin bu kadar hızlı veya nereye doğru ilerlediklerini veya neden hareket ettiklerini bilmiyorlar. bununla birlikte, gizemli harekete “the dark flow (karanlık akış)” demeye karar verdiler.

  gök bilimciler, karanlık akışın galaksiler grubunu kendine doğru çeken büyük ama keşfedilmemiş bir gök cisminden kaynaklandığından şüpheleniyor.

  4-the cow

  haziran 2018'de, 200 milyon ışık yılı uzaklıktaki herkül takımyıldızında aniden parlak bir flaş ortaya çıktı. flaş o kadar parlaktı ki 10-100 süpernova tarafından yayılan ışığa eşitti. bilim adamları buna at2018cow veya “the cow” adını verdiler. solmaya başlamadan önce iki hafta boyunca parlak kaldı.

  bilim adamları flaşın yaydığı x-ışını ve ultraviyole dalgalarını analiz ettiler ve bunun beyaz bir cüce tüketen bir kara delikten kaynaklandığı sonucuna vardılar.

  5-güneş'e benzer yıldızdan gelen gizemli sinyal

  15 mayıs 2015'te rus teleskopu ratan-600'ü işleten gök bilimciler, 94 ışık yılı uzaklıktaki güneş benzeri bir yıldızdan garip bir radyo sinyali tespit etti. yıldız,hd 164595 olarak adlandırılır ve neredeyse güneşimiz gibidir. her iki yıldız da benzer kimyasal özelliklere ve sıcaklıklara sahiptir.
  bununla birlikte, hd 164595 yüzde 1 daha parlak ve 100 milyon yıl daha gençtir. bazı gök bilimciler, gizemli sinyalin uzaylılardan geldiğini düşünüyor.

  6-eridanus supervoid

  uzay,void(boşluk) denilen boş alanlarla doldurulur. bazı boşluklar o kadar büyüktür ki bunlara süpervoid denir. ortalama bir süpervoid 10.000 galaksi içerebilir. bu süpervoidlerden biri, uzayda keşfedilen en büyük nesnelerden biridir.
  üç milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan süpervoid o kadar büyüktür ki, nesneler ışık hızında seyahat etse bile yüz milyonlarca yıl geçecektir.bilim insanları evren genişledikçe büyümeye devam edeceğini tespit ettiler.

  7-m82 galaksisinden gelen gizemli radyo sinyalleri

  mayıs 2009'da, ingiliz gök bilimciler m82 galaksisinde patlayan bir yıldızı izlerken garip radyo sinyalleri tespit ettiler.uzaydan gelen radyo sinyalleri zayıflamaya başlamadan önce genellikle birkaç hafta boyunca daha da güçlenir.ancak m82 galaksisinden gelen sinyaller, kaynağı inanılmaz derecede hızlı hareket etmesine rağmen aynı kaldı.

  bir grup bilim insanı, radyo sinyallerinin m82 galaksisindeki süper kütleli bir kara delik tarafından geldiğini ,bazıları ise radyo dalgalarının büyük bir yıldız patladığında oluşan bir kara delik olan mikrokuasar tarafından yayıldığını düşündüler.

  8-cbm cold spots

  evrenimiz, kozmik mikrodalga fon radyasyonu (cmb) olarak adlandırılan büyük patlamadan arta kalan radyasyon ile doludur.cbm cold spots adı verilen noktalar hariç evrenin tümü buna sahiptir.
  bilim insanları,bu noktaların nasıl ve neden oluştuğunu bilmiyorlar.

  ancak, ingiltere'deki durham üniversitesi'nden iki gök bilimci aynı fikirde değil. tom shanks ve ruari mackenzie, bir cbm soğuk noktasının evrenimiz ve alternatif bir evren arasındaki çarpışma noktası olduğunu ileri sürüyor.

  9-zombie star

  süpernova, bir yıldızın yakıtı bittiğinde meydana gelen büyük patlamadır. genellikle bir yıldızın yaşamının sonuna geldiğinin başlangıcı olarak gösterilir. ancak, bilim insanları bunun her zaman böyle olmadığını keşfettiler.

  1954 yılında gök bilimciler, 500 milyon ışık yılı uzaklıkta olan devasa iptf14hls yıldızının bir süpernovaya patladığını gözlemlediler. 2014 yılında, aynı iptf14hls yıldızının tekrar bir süpernovaya patladığını gözlemlediler. başlangıçta gök bilimci lair arcavi, 2014 süpernova'nın 1954'te patlayan yıldızın konumuna bir şekilde seyahat etmeyi başaran farklı bir yıldızdan kaynaklandığını düşündü.

  ancak, aynı yıldız olduğunu fark ettiğinde şaşırdı. daha sonra iptf14hls, ölümden dönmüş gibi göründüğü için “zombi yıldızı” lakabı verildi. iptf14hls, iki kez patlayan gözlemlenen tek yıldız olmaya devam ederken bilim adamları en az 100 güneş kütlesine sahip yıldızlarda çoklu patlamaların yaygın olduğuna inanıyor.

  bununla birlikte, gök bilimciler bu sefer iptf14hls'in öldüğüne inanıyorlar.fakat yine yanılmış olabilirler.

  kaynak
7738 entry daha

hesabın var mı? giriş yap