şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
29690 entry daha
 • dünyaca tanınan insanlar ve onların fobileri.

  hemen hemen çoğu insanın korkuları vardır. örümcek korkusu (araknofobi) gibi daha küçük şeylerden, insanların daha ciddi korkusuna (sosyofobi) kadar uzanabilirler. her insan gibi fobilerden muzdarip birçok ünlü ve tarihi figür de vardır. birçoğu basit şeylerden korkarken, bazıların korkuları biraz daha aşırı. dünyaca ünlü pek çok kişinin bilinen fobilerini paylaşalım.

  1- george washington - taphephobia (diri diri gömülme korkusu)

  amerika birleşik devletleri'nin ilk cumhurbaşkanı george washington, ölüm yatağı üzerinde ziyaretçilerine “sadece gidiyorum. beni uygun bir şekilde gömün ve öldükten üç gün sonra vücudumun tabuta konmasına izin vermeyin" demiştir. hâlâ hayattayken kazayla gömümekten korkuyordu.

  2- woody allen - panofobi (herşeyden korkma durumu)

  hepimizin korkuları var ancak woody allen korku scalası hayli geniş. 74 yaşındaki oyuncu ve senarist neredeyse her şeyden korkuyor. yüksekliklerden, kapalı alanlardan ve böceklerden korkmasına neden olan normal fobileri olmasına rağmen, daha anormal korkuları da var. garip korkuları arasında parlak renkler, hayvanlar, asansörler ve damağına yapışan fıstık ezmesi korkuları var. sayısız fobisine ek olarak, duş tahliyesinin merkezden ziyade bir köşede olmasını ve muzunu her sabah tahılına koymadan önce tam yedi parçaya ayırması gibi takıntılı davranışlara sahip olduğunu da kabul ediyor.

  3- richard nixon - nosokomefobi (hastane korkusu)

  watergate skandalındaki rolünü ile bilinen abd'nin 34. basşkanı aşırı hastane korkusu yaşadı. bir hastaneye gidecek olsaydı, asla iyileşemeyeceğine inanıyordu. 1974'te kan pıhtısı sorunu yaşadı ama tedavi için hastaneye götürülmeyi reddetti. bununla birlikte, gitmezse öleceğini ve gitmesi gerektiği söylendi. bu korku insanlar arasında oldukça yaygındır.

  4- alfred hitchcock - ovaphobia (yumurta korkusu)

  psycho ve vertigo gibi filmlerle tanınan ünlü bir hollywood yönetmeni ve yapımcısı alfred hitchcock'un aşırı yumurta korkusu vardı. tüm hayatı boyunca hiç yumurta tatmadığını ve onların etrafında olmayı bile istemediğini belirtti. ona hiçbir şeyin daha fazla rahatsız etmediğini iddia söyledi. hitchcock gibi bir adamın neden bu kadar rastgele bir korkuya sahip olduğu bilinmiyor.

  5- sigmund freud - silah ve eğreltiotu korkusu

  psikanalist psikiyatri okulunu kuran ve dünyayı değiştiren birçok teori oluşturan nörolog sigmund freud, silahlardan korkuyordu. sık sık silah korkusunun gecikmiş cinsel ve duygusal olgunluğun bir işareti olduğunu söyler. ayrıca, insanların silahlardan korkması yaygındır. eğrelti otları fobisine gelince, bu çok yaygın bir korku değildir. bunun nereden gelebileceğini bilmek zordur, çünkü onun hakkında çok az şey söyledi ve hakkında çok az ayrıntı var. çocukken eğrelti otları ile travmatik bir deneyim yaşaması pek olası değildir. ancak, onu tanıyanlar eğrelti otlarından korktuğunu ve asla yemeyeceğini kabul etti.

  6- oprah winfrey - sakız çiğneme korkusu

  gündüz televizyon kuşağının kraliçesi oprah, sakız çiğneme fobisine sahiptir. bu onun için, büyükannesinin sakız toplayıp bir dolapta biriktirdiğini gördüğü erken yaşta başladı. oprah o kadar rahatsız oldu ki, hayatının geri kalanında sakızdan korkmasına neden oldu. sakız çiğnemekten o kadar rahatsız ki televizyon stüdyosunda yasakladı.

  7- natalie wood - hidrofobi (su korkusu)

  34. sokakta mucize ve batı yakasının hikayesi gibi filmlerle ünlü olan bu aktris, sudan, özellikle de suyun içinde olmaktan korkuyordu. bu fobinin nasıl başladığı bilinmemekle birlikte, natalie’nin annesinin onu bir film için bir köprüde durması için kandırdığında başladığı söylentileri var. köprü, natalie'nin aşağıdaki suya düşmesi için ayarlanmıştı. bunun natalie'nin genç olduğu zaman gerçekleştiği söyleniyor, bu yüzden korku onunla ömür boyu var oldu. ironik bir şekilde, yattan düşüp boğularak vefat etti.

  8 - billy bob thornton - çoklu korkular

  bu aktör, yönetmen, müzisyen ve yazarın birçok korkusu var.ilk olarak kromofobiden veya parlak renklerden korkuyor. ancak, dahası var! antika mobilyalar korkusu var! 1950'lerden önce yapılan tüm mobilyalar ona tamamen düşkünlük veriyor. ona göre, bir zamanlar antika mobilyalarla dolu bir restoranda bulunuyordu, burada yemek yiyemedi, içemedi ve hatta nefes alamıyordu. son olarak, aynı zamanda, coulrophobia olarak da bilinen palyaçolardan korkuyor. bu palyaço korkusu johnny depp tarafından da paylaşılıyor.

  9- nikola tesla - mikroplardan ve mücevherlerden korku

  nikola tesla, elektromanyetizma ve elektrik konusundaki çalışmaları ile tanınan ünlü bir mucitti. insanlara dokunmaktan ve mikrop içeren herhangi bir şeye dokunnmaktan kaçınan tesla'nın ellerini çok sık yıkadığı biliniyordu. germafobisine ek olarak, mücevherlerden, özellikle de inci içeren küpelerden çok korkuyordu. inciler onu çok yüksek derecede rahatsız etti. korkularına ek olarak, her şeyi üç ya da üç kat olarak yapmayı tercih etti. örneğin, üçe bölünebilen otel odalarında kalmak konusunda kararlıydı.

  10- napoleon bonaparte - ailurofobi (kedi korkusu)

  büyük fransız napolyon bonapart, büyük askeri ve siyasi lider kedigillerden korkuyordu. ancak, neden onlardan korktuğu bilinmiyor. ancak bilinen şey, bir kedinin görüşünün onu panik moduna sokmasıdır. ve bu sadece napolyon değil! dünyayı yönetmeye çalışan birçok lider, hitler, mussolini ve julius caesar da dahil olmak üzere kedilerden korkuyordu.

  kaynak
5982 entry daha