şükela:  tümü | bugün
127 entry daha
 • işyeri bilgisayarı 7 dakikada açılıyor, açıldıktan sonra 2 dakika da hard disk ışığı hiç sönmeden çalışıyordu. bu toplam 9 dakika sonra 1 dakika da ben bekliyordum nefes alsın diye.

  2015 senesinde işyerinde tavsiye üzerine ssd disk alınması için girişimde bulundum. kabul edildi. 480 gb ssd disk alındı. içindeki disk 500 gb idi. benim en sevmediğim şey format atmak ve program kurmak. bu işlerin duayeni olan biradere konuyu açtım. bilgisayarı kurmadan diski değiştirebilir miyiz diye. evet dedi. norton ghost isimli bir programla eski diski yenisine aktardı. yazılım 500 gb diskin içinde 480 gb'den az bilgi olduğu için problem çıkarmadı. sadece partition boyutlarını ayarlamak gerekti. böylece bir gece operasyonu ile ssd diske geçmiş oldum.

  ssd diske geçtikten sonra bilgisayarın açılış süresi 1 dakikaya düştü.

  yalnız, ssd disk sonrası disk hızlanınca cpu ısınması arttı. yavaş disk cpu'yu da frenliyormuş.

  işletim sistemi windows 7 ultimate. bilgisayar hp elite book 2013 öncesi bir model.

  bir not da şu : norton ghost ile disk değişirken farklı model diske geçiliyor ise, veya disk değişikliği ve ghost kullanımı olmaksızın aynı disk başka hızlı kasaya geçirilecekse, eski sistemde güvenli kipte açıp ide denetleyicilerini aygıt yöneticisinden kaldırmak ve bir daha açmadan transferi yapmak gerekiyor. yeni sistemde sürücüleri yeniden buluyor. ide denetleyicilerini kaldırmayınca yeni sistemde mavi ekran çıkıp açılmayabiliyor, dolayısıyla düzeltemiyorsunuz. bu yöntemle 2004 senesinde kurduğum xp'yi 2 anakart ve 2 disk değişikliğine rağmen hâlâ kullanmaktayım.
105 entry daha
hesabın var mı? giriş yap