şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
29709 entry daha
 • dünyanın en ilgi çekici yanardağları

  1- fuji yanardağı

  bir japon yanardağı olan fuji dağı, en çok turist çeken dağlardan biridir ve hala aktiftir. 3,776 metre (12,389.2 ft) uzunluğa sahiptir. koni simetriktir. kar kış boyunca dağın üzerini örter, bu da güzel bir manzara veya görüş yaratır. dağ tırmanışı için idead aylar temmuz ve ağustos aylarıdır.

  2 - maelifell yanardağı

  maelifell yanardağı izlanda'da bulunur ve myrdalsjökull buzulunun kenarında bulunur. volkanın yüzeyi yeşildir ve koni mükemmel bir yosun ile kaplıdır. ziyaret etmek için bozulmamış bir nokta gibi görünüyor. ayrıca, çevresinin etrafı siyah renkli topraktan oluşur. etrafında sağlık açısından çok faydalı kaplıcalar vardır. bölgeyi ziyaret etmek için ideal ay haziran'dır.

  3 - etna yanardağı

  sicilya'da bulunan italya’nın etna dağı, dünyadaki bir başka çarpıcı yanardağ. avrupa'da, en uzun (3,326 m - 10,912 ft) ve en popüler olanıdır. mitelojiye göre mitolojik tanrı, hephaestus ve tek gözlü canavar olan cyclops'u barındırır.

  4- kilimanjaro yanardağı

  kilimanjaro afrika'da tanzanya ülkesinde bulunuyor. 5,895 metre ile (19.331 ft) afrika'nın en yüksek zirvesi olarak bilinir. birçok turist tarafından en çok ziyaret edilen dağdır, çünkü tırmanması en kolay olanıdır ve turunuz sırasında mutlaka dağcıları ve yürüyüşçüleri görürsünüz.

  5- mayon yanardağı

  filipinler'de bulunan mayon yanardağı çok dik yamaçlara sahiptir ve bu yanardağ hala aktiftir, bu yüzden bölgedeki herkes patlayacağı herhangi bir zaman için hazırlanmalıdır. mayıs 2013'teki patlama sırasında beş dağcı öldü.

  6- bromo yanardağı

  mount bromo, endonezya'da yer almaktadır ve oldukça aktiftir. dağı ziyaret ettiğinizde, farklı bir gezegende olduğunuzu hissedebilirsiniz. sürekli duman çıkarır ve çoğu seyahat şirketi, seyahatinizi kolaylaştırmak için turistlere hizmet sunar. ağustos ayında hindu festivali sırasında dağın yamaçlarında ata binmenin tadını çıkarabilirsiniz. taşkın ve sel riskinin çok az olmasından dolayı ağustos ve nisan-ekim ayları arasında oraya gitmek için en iyi aylardır

  7- st helens yanardağı

  dünyanın çarpıcı yanardağlarından st. helens dağı, abd'nin washington kentinde bulunuyor. son patlama 1980'de gerçekleşti ve bu da koni zirvesinde çok sayıda ölüme ve yıkıma yol açtı. bu dağ abd'de turistlerin en çok tercih ettiği yer haline geldi. helen dağı, helikopter turları sırasında önemli izleme noktalarına sahiptir. kasım ve mayıs, kuru ve sıcak hava nedeniyle ziyaret etmek için en iyi aylardır.

  8- arenal yanardağı

  kosta rika'da bulunan arenal yanardağı patladığında ve sürekli kül ve lav döktüğünde sene 1968'di. volkanın yamaçlarında turlar ve eğlence etkinlikleri için birçok fırsat var. volkanın etkileyici doğasına uzun ve simetrik bir şekline bayılmamak elde değil. rafting, yüzme, şelale rappelling ve bisiklet sürmenin tadını çıkarmak için idealdir.

  9- popocatépetl yanardağı

  popocatepetl meksika'da bulunur. şehirden sadece 70 kilometre uzakta olduğu için hala aktif ve erişimi çok kolaydır. yürüyüş yapmak güvenli olmadığından tek günlük bir tur tatmin edici olabilir. aralık-mart ayları, dağa tırmanmak ve harika bir deneyim için en iyi aylardır.

  10- mauna loa yanardağı

  hawaii'de bulunan mauna loa, dünyadaki en büyük yanardağdır. hala aktiftir ve 4169m (13677 ft) yüksekliğindedir. mauna loa'dan başka hiçbir dağ volkanik gücü deneyimlemenize izin veremez. hawaii plajları ile ünlüdür; ancak, her yıl volkanik dağları da hayli fazla turist çekmektedir.
  edit: obispo adlı yazarın uyarısıyla mauna loa yanardağının yükseltisi düzeltildi.

  kaynak
5964 entry daha