şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
3751 entry daha
 • bu entryde büyük oranda bir youtube videosundan esinlendim ve aşağıya linkini ekleyeceğim.

  --- jimmy ve chuck karakterleri hakkında spoiler---

  simetrinin iki türü vardır.
  biri, simetrinin oluşturduğu iki figürün aynı olduğu yani eşitliğe dayanan simetridir. tıpkı hukuk terazisi gibi düşünebilirsiniz. simetrinin diğer türü ise zıtlıklardan oluşandır. yin yang sembolü gibi, bir siyah bir beyaz rengi yarattığı zıtlığın uyumuyla oluşandır.

  dizinin winner bölümünde yani jimmy'nin baro sınavını geçip avukat olduğu ve karaoke yaptığı bölümde abisiyle işbirliği içinde yaşamak istediğini görüyoruz. abisini zorla sahneye çıkarıp birlikte şarkı söylemek istiyor. abisi bir şekilde bunu kabul ediyor lakin bir yerden sonra mikrofonu ele geçirip jimmy'i tamamen arka plana ittiğini görüyoruz. söyledikleri şarkı, abbadan -burada abba kelimesindeki simetri de gözden kaçmamalı- "kazanan her şeyi alır, kaybeden yok olur" tarzı bir mesaj içeriyor. chuck tam olarak bu mesajın anlatıldığı sözler gelince mikrofonu ele geçiriyor. jimmy arka planda kalıyor ve aslında chuck'ın kardeşiyle işbirliği içinde olmak istemediğini biri varken diğerinin olamayacağını düşündüğünü görüyoruz.

  akabinde chuck ile jimmy eve geçtiklerinde, jimmy sarhoş şekilde sayıklamaya başlıyor. sayıklama esnasında simetriden bahsediyor, simetrinin güzelliğinden, insanın çift memesinin olduğundan dem vuruyor. hhm şirketinin simetrik bir isme olmayışından ve artık bunun değişeceğinden bahsediyor. benim soy ismim de şirkete eklenince hhmm gibi bir isim değişikliği olacak diyor. ancak öğreniyoruz ki abisi kendisinin bunu başaramaması için her yolu deniyor.

  bu, bence iki karakterin ve dolayısıyla tüm dizinin dizinin bilinçaltını ortaya seren çok önemli sahnelerden biri. öyle önemli ki bu sahne olmasa jimmy'nin neden saul goodman'a dönüştüğü anlaşılamayacaktı. "kazanan her şeyi alır, kaybeden yok olur" diyordu şarkının sözü, chuck yok oldu evet ama jimmy'i de yok etti. yani jimmy saul goodman'a dönüşmüyor, jimmy ölüyor ve saul doğuyor.

  hmm firmasının burs vereceği öğrencileri seçtiği bir sahne var. o sahnede jimmy dışında hiçkimse geçmişinde hırsızlık olan kıza oy vermiyor. jimmy bu durumu dile getirdiğinde "hangisiydi o hırsız olan mı?" diyorlar. jimmy'nin kendi hayatında yaşadığı durumun aynsı bu. geçmişi onun ismine bile sirayet etmiş, yapışıp kalmış. sen hep slippin jimmy olarak kalacaksın diyen abisi gibi, belki de tüm insanlığın chuck'ın tarafında olduğunu, onun gibi düşündüğünü fark ediyor. yani abisi ölse de zihniyeti yaşamaya devam ediyor.

  dolayısıyla jimmy ölüyor ve saul goodman abisinin hayaletiyle yeni bir mücadeleye giriyor. dolayısıyla dizinin değişimi işleme şeklinin "atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun"dan çok daha farklı bir derinlikte olduğunu görüyoruz.
  --- spoiler ---

  video
4450 entry daha
hesabın var mı? giriş yap