şükela:  tümü | bugün
 • küçükken katıla katıla güldüğüm tipik bir kemal sunal yapımı olan bi film yıllar sonra biraz objektif bakıldığında aslında bir midnight expressten farkı olmadığını anlıyor insan. en azından o filmde oyunculuk, senaryo çekimle gayet iyiydi. hani izlerken insanın gerilmemesi elde değil.

  fakat ülkeler arası krize açan bu film ardından gurbetçi şabana bakıldığında almanlara ciddi anlamda haksızlık yapıldığını anlayabiliyorsunuz.

  ana karekterimiz şaban almanyada yediği kaba pislemenin kralını yapmaktadır. ve tipik bir köy kurnazı fikriyle alman devletini sahte çocuklarla maaş alıp sömürürek bunu filmde bir övünç kaynağı olarak gösteriyor.

  evet almanyaya giden işçiler zamanında çok zorluk çekti fakat hani en azından bir tane iyi alman karekteri olabilirdi. alman seyyar satıcı dolandırıcı, alman patron kumarcı, alman ustabaşı gaddar, alman sekreter yollu.

  yani sonuç olarak filmdeki bütün almanlar kötü bi tek bizim köy kurnazı şaban iyi. bir alman siyasi yetkili olsam bu filmi izlediğim gibi bütün göçmenlere siktiri çekerdim. çok ciddiyim

  türkiyeye sığınan suriyeli, afgan, kazak, özbek veya başka bir milleten birinin bütün türkiyeyi böyle gösterdiğini düşünsenize? bunu düşündüğünüz zaman kemal sunalında haksız olduğunu anlayacaksınız.

  edit : derdini sikeyim, duyar kasma diyen arkadaşlar daha iki gün öncesine kadar kim kardaşyanın fotoğraflarının altında vatan millet sakarya edebiyatı yapıyordu. aynen kardeşim
41 entry daha