şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • --- spoiler ---

  lgbti+ (lezbiyen, gay, biseksüel ve transgender ve interseks) şemsiyesi altında olan non-binary kavramı, türkçe tabiriyle "ikili cinsiyet sisteminin dışında" olmak, kendini ikili cinsiyet rejimi dışında tanımlayan, kadın-erkek ikililiği dışında kategorilendirilen kimlikler için kullanılıyor. dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, non-binary kimlikleri yasal bir cinsiyet olarak henüz tanımıyor.

  non-binary bireyler interseks değiller. genelde ne feminen ne de maskülen cinsiyet rollerini benimsiyorlar. fiziksel görünüşleri ile resmi olarak kayıtlı cinsiyetleri arasında fark olsa da cinsiyet uyum ameliyatlarına "binary", yani kendisini ikili cinsiyet sistemine yakın gören transgender bireyler kadar sık başvurmuyorlar. ancak ameliyat olmak isteyenler bu resmi bir prosedür olduğu için vatandaşlıkla bağlı oldukları ülkelerin kanunlarına tabiler.

  gözde, kendisini non-binary olarak tanımlayan bir birey. kadınlığın ya da erkekliğin en başından var olan şeyler olduğuna inanmadığını söyleyen gözde, çok yakın bir geçmişte göğüs düzleştirme ameliyatı geçirdi. kendisi, "insan ırkında, kadınlık ya da erkekliği birer organa kısıtlayarak tanımlamayı, insanlığın çeşitliliğine ihanet etmek" olarak yorumluyor.

  girdiği operasyondan önce başlayıp, operasyon sonrasında da devam eden diyalogda gözde ile non-binary olmayı, toplumun lgbti+ kişilere olan bakış açısını, yaşadıkları zorlukları ve sorunları aşağıdaki video linkinde konuşuluyor.

  --- spoiler ---

  +90 youtube link
3 entry daha

hesabın var mı? giriş yap