şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
29919 entry daha
 • tokalaşmak : günlük hayatımızda yeni tanıştığımız kişilerle, yakın arkadaşlarımızla veya diğer sebeplerden(politik, vb) ötürü yaptığımız bu sözsüz selamlama, yani el sıkışma genellikle; toplantı, tebrik, ayrılma, tebrikler sunma , minnettarlık ifade etme veya bir iş veya diplomatik anlaşmayı tamamlamanın genel bir işareti olarak yapılır ve her daim yaptığımız bu ritüel ilk başlarda ne idi ve günümüze kadar nasıl geldi?

  görsel gördüğünüz bu görsel , tarihe kaydedilen ilk görsel olan bu kabartma assur kralı 3.shalmaneser'e aittir. görüldüğü üzere bir anlaşma üzerine yapılıyormuş hissiyatı veriyor.

  ancak tarihçilere kulak verdiğimizde mevcut olan bu ritüelin kökeninin biraz bulanık olduğunu görüyoruz. popüler teorilere baktığımızda; jestin barışçıl niyetleri iletmenin bir yolu olarak başladığıdır. yabancılar boş sağ ellerini uzatarak silah tutmadıklarını ve birbirlerine karşı kötü niyet göstermediklerini gösterebilirlerdi. bazı teorilerde , el sıkışmasının yukarı ve aşağı hareketinin, bir kol içine ya da bilek içine gizlenebilecek bıçak veya hançerlerin yerinden çıkmasını sağlamak üzere olduğunu öne sürüyordu. yine başka bir açıklama, el sıkışmasının bir yemin veya söz verirken iyi niyetin sembolü olduğudur, yani elleri birbirine bağladıklarında , insanlar sözlerinin kutsal bir bağ olduğunu gösterdiği üzerinedir.

  mesela destansı şair homer baktığımız da , ilyada ve odyssey hikayelerine baktığımız da sık sık söz ve güven gösterileriyle ilgili olarak el sıkışmalarını anlatmıştır. yine m.ö. 4. ve 5. yüzyılda yunan mezarlarına baktığımızda tokalaşma motifini çok görmekteyizgörsel-1görsel-2. mezar taşları genellikle ölen kişiyi ailesinin bir üyesi ile el sıkışırken tasvir eder veya son bir veda ya da yaşayan ve ölüler arasındaki ebedi bağı gösterir.

  roma tarihine baktığımız da romalılar el yerine birbirlerinin kollarını tuttuklarını görürüz ve bu durumunda arkadaşlığın ve sadakatin sembolü olarak kullanılmıştı. hatta roma sikkelerinde bu ritüel resmedilmiştirgörsel-1görsel-2görsel-3.

  tokalaşma antik çağlarda bir çok anlamı olsa da günümüzde daha çok selamlama halini aldı.

  bonus: tarihin en ünlü tokalaşmaları
  1- ulysses s.grant ve robert e. lee (9 nisan 1865) amerikan iç savaşının bitişi.

  2- richard nixon ve elvis presley (21 aralık 1970)iki adam uyuşturucu politikasından bahsetti ve presley, beatles'ın amerikan karşıtılığı için kötü muamele yapılması üzerine anlaştı fakat elvis yüksek dozdan öldü.

  3-fidel castro - richard nixon, washington (1959) küba'da başarılı bir devrimin ardında dört ay sonra fidel castro , amerika birleşik devletleri'ni ziyaret eder ve bu görüntü ortaya çıkar.

  4-2. dünya savaşı sırasında amerikan askerleri yıkık bir köprü üzerinde sovyet askerleri ile el sıkışıyor(27 nisan 1945)

  5-soyuz kumandanı alexei leonov (sol) ve apollo kumandanı thomas stafford (sağ) el sıkışıyor (17 temmuz 1975) tarihteki ilk ortak abd-sovyet uzay uçuşu

  6-winston churchill, abd başkanı harry truman and josef stalin, potsdam 1945 2. dünya savaşından sonraki yalta konferansından bir kare.

  7-abd başkanı ronald reagan - sovyetler birliği başkanı mikhail gorbaçov, st. catherine's salonu, kremlin sarayı(1987) orta menzilli nükleer kuvvetler antlaşması
5754 entry daha