şükela:  tümü | bugün
38 entry daha
 • ıı. leopold ve kongo katliamı:

  1876'da brüksel'de uluslararası bir jeofizik konferansı toplayan leopold ii konferansta, "kongo yöresi halkına medeniyet götürmek, bilimsel araştırma ve ticaret yapmak, köle tüccarlarına karşı savaşmak için" uluslararası bir komite kurulmasını savundu. konferanstaki konuşmasında öne sürdüğü fikirlerden biri şuydu:
  "dünyanın henüz nüfuz edilemeyen tek yöresini medeniyete kavuşturmak, oradaki halkların üstünde asılı duran karanlığı delmek, kanımca içinde bulunduğumuz bu ilerleme çağına yaraşır bir seferidir."
  bu çabaların sonucu olarak uluslararası afrika derneği kuruldu ve ıı.leopold derneğin başına geçti.
  kongo havzasını keşfetme görevi verdiği gazeteciye özel talimatları şöyledir:

  "alabildiğin kadar toprak al ve egemenliğimiz altında topla.en kısa sürede, tek bir dakika kaybetmeden,kongo ağzından çağlayanlara kadar tüm ticaret yollarını ele geçir."
  "bu mümkün olduğu kadar büyük bir devlet yaratma ve yönetme projesi. bu projede siyahilere en ufak bir siyasi söz hakkı vermeyeceğimiz açıkça anlaşılmalı.aksi çok saçma olurdu."

  kısa sürede kongodaki zenginlikleri sömürebileceği koloniler kuruldu. leopold ii,ağır şartlar altında çalıştırılan işçilerden, isyan edenlerin itaat etmeleri sağlanmak için acımasız bir yöntem kullanmıştır.

  -elleri ve ayakları çapraz kesmek.

  fildişi ve kauçuk ya da diğer zenginliklerden birinin kotalarını bir kez bile karşılamayan erkekler, ellerinin ya da ayaklarının kesilmesi ile cezalandırılmıştır. kotayı dolduramayan kişi yakalanamazsa ya da çalışmak için iki elini kullanması gerekliyse, askerler bu kişilerin eşlerinin veya çocuklarının ellerini kesmiştir.

  halktan bazı kimseler bu sömürü düzenine karşı çıksa da ateşli silahlara karşı baş edememişlerdir.öldürülen isyan eden insanların ekonomik olarak zarar vermesi sonrası leopold ii, acımasız bir yöntem daha geliştirmiştir. mermilerin israf edilmediğini kanıtlamak için, askerler kullandıkları her mermi için öldürdüğü kişiye ait eli bir subaya teslim etmek zorunda bırakılmıştır. birine ateş edilip ıskalanması ya da merminin gereksiz yere kullanılması durumunda yaşayan bir mağdurun eli kesilerek subaya gösterilmiştir.

  leopold ii,ölüm ve katliam haberlerini bağlantılarını kullanarak medyadan gizlemeyi başarır. fakat 1900'lü yılların başında, kongo’da, bir din adamı tarafından gizlice çekilen bir fotoğraf gerçekleri ortaya çıkarır. gazeteci edmund dene morel vasıtasıyla oluşturulan baskılar neticesinde 1908 yılında katliamlar son bulmuştur.
  katliamlar sebebiyle çoğu kişi organlarını kaybetmiş,tarımsal faaliyet neredeyse durmuş,yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkan hastalıklarla kongo halkı uzun yıllar mücadele etmiştir.bütün bu olumsuzluklar sonucunda kongo nüfusu ilgili yıllarda 20 milyondan 10 milyona düşmüştür.

  (hassas bireyler fotoğraflara bakmayabilirler)

  -fotoğraf
  kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan adam, 5 yaşındaki kızının kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor.

  -fotoğraf
  misyoner ve kolu kesilmiş köylü

  -fotoğraf
  kolu kesilmiş gençler ve çocuklar

  -fotoğraf
  1906 yılında leopold'u kongoluların başına musallat olmuş bir şeytan olarak gösteren karikatür.

  -fotoğraf
  kesik el toplayan kişiler.

  ne yazık ki kendisinin belçikada halen heykelleri ve anıtları bulunuyor:

  -anıt

  altında" kongodaki işleri iyi bir belçika için yaptım." yazıyor.

  -brükseldeki heykeli

  kaynaklar:1,2,3,4
24 entry daha
hesabın var mı? giriş yap