şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2499 entry daha
 • adolf hitler'in yaşamı hakkında birçok şey yazıldı, çizildi. peki, hitler intihar ettikten sonra neler oldu?

  30 nisan 1945'te adolf hitler, berlin'deki sığınağında intihar etti. hitler'in intiharının savaş üzerindeki etkisi, stratejik olmaktan çok duygusaldı. hitler, teslimiyetin ve esaretin kaçınılmaz olduğunu anladığı için kendini öldürmüştü. yine de, hitler'in intiharından sonra almanya'da ve dünyada, bireysel ve kolektif düzeyde birçok reaksiyon gösterildi. alman hükümeti figürleri ve alman halkı, hitler'in ölüm haberine radikal ve çeşitli tepkiler verdi. bazı yetkililer haklı olarak üçüncü reich'ın açıklanması imkansız suçları için tutuklama ve sorumluluktan kaçınmanın zamanının geldiğini öngörüyorlardı. huzurlarınızda, adım adım hitler'in intiharından hemen sonra olanlar;

  -birinci adım: hitler'in cesedinin akıbeti. hitler'in şoförü ve yaverleri, cesedi yakmak için saatlerce uğraşır.

  adolf hitler ve eva braun 30 nisan günü öğleden sonra intihar ettiklerinde, basit bir lojistik detay, cesetleri yok etmekle görevli memurlar grubu arasında paniğe neden oldu. hitler, martin bormann'a kendisiyle eva'nın mümkün olan en kısa sürede yakılmasını emretti, böylece cesetleri asla muzaffer müttefikler tarafından sergilenemeyecekti. hitler'in son emri ile karşılaşılan acil sorun, bu görevi yerine getirmek için benzinin nerede bulunacağıydı. ruslar sığınağa o kadar yakındı ki, berlin'in başka bir yerinden yakıtı almaya çalışmak imkansızdı.

  tek seçenek, yoğun bombardıman sonrasında yıkılmış olan beton ve duvarlarla kaplı sığınağın yeraltı garajında, hasarlı araçlardan benzin çekmekti. yaklaşık 200 litre benzin hızla alındı ve sığınak girişine yakın bir yere yerleştirildi. hitler'in şoförü yarbay erich kempka ve yaverleri otto gunsche ile heinz linge, hitler'in ve braun'un cesetlerini avluya yerleştirirken, rus mermileri bölgeyi vurmaktaydı. benzin her iki cesedin üzerine döküldü ve bormann ile joseph goebbels'in gözetimi altında cesetler ateşe verildi. benzin tüketildiğinde cesetler hala tamamen yanmamıştı. bu nedenle grup, führer ve eva için yüzlerce galon benzin bularak geri kalan işlemi tamamladı. cesetlerin ve hitler'in iki köpeğinin kömürleşmiş kalıntıları daha sonra sığınağın yanında açılan sığ bir çukura gömüldü.

  -ikinci adım: intihar sonrası yönetim kademesininin şekillendirilmesi. heinrich himmler ve hermann göring, hitler'in intiharından kısa süre önce kaçar ve apolitik bir amiral* yönetimi devralır.

  üçüncü reich'ın son günleri, bireylerin kendi siyasi duruşlarını iyileştirmek veya umutsuzca müttefikler ile pazarlık etmek ve savaştan sonra cezalandırmamak için çeşitli girişimler başlattı. hitler, her ikisi de adolf'un doğum günü partisinden sonra berlin'den kaçan hermann göring ve heinrich himmler'in ihanetlerini duyduğunda, bu gelişmelere karşı duyduğu öfkesini yansıtmak için son siyasi iradesini ve vasiyetini derhal yeniden yapılandırdı.

  şaşırtıcı bir şekilde, tamamen apolitik olan u-boot komutanı büyük amiral karl dönitz yeni reich başkanı seçildi ve joseph goebbels de yeni şansölye olacaktı. martin bormann, hitler'in mirasının yöneticisi olarak atandı. hitler, göring ve himmler'i derhal partiden kovdu ve halefi seçtiği göring'in pozisyonunu iptal etti. 20 gün boyunca karl dönitz, alman hükümetinin başkanlık görevini yürüttü.

  -üçüncü adım: hitler, himmler ve göring ile birlikte en büyük suçların sahibi olan goebbels'in akıbeti. joseph ve magda goebbels, 6 çocukları ile birlikte intihar eder.

  hitler kendini vurduğunda, propaganda bakanı joseph goebbels ve karısı magda, sadece kendilerini öldürmekle kalmayıp aynı zamanda altı küçük çocuklarının da öldürülmesini planladılar. magda, özellikle küçümseme ve alay konusu olacaklarına inanarak çocuklarının hayatta kalmasını istemiyordu. nisan'da reich şansölyeliği'ne atanan ve diş hekimliğinde bir geçmişi olan helmut kunz'u, planına yardımcı olmak için zorladı. kunz, başlangıçta bunu reddetti ve hatta korkunç görevi önlemek için sığınaktan kaçtı ama magda, helmut kunz'u, firarını kocasına söylemekle tehdit etti.

  kunz geri döndü ve 1 mayıs 1945 gecesi, çocuklar her zamanki gibi yatmaya hazırlanırken magda, kunz'a çocukları bayıltması için morfin vermesini emretti. çocuklar baygın bir şekilde yatarken, siyanür kapsülü yutturularak öldürüldüler. çocukları öldürüp öldürmediği konusunda yalan söylemek için bariz nedenleri olan kunz'un ifadesine göre, çocuklara siyanür magda ve doktor ludwig stumpfegger tarafından verildi.

  sabah 08:15'te joseph ve magda, ss komutanı gunther schwagerman ile birlikte bahçeye girdiler. magda zehir yuttu ve kocası tarafından kafasından vuruldu. goebbels kendisini de kafasından vurdu ve schwagermann öldüğünden emin olmak için başka bir askere tekrar goebbels'i vurmasını emretti. magda ve joseph goebbels daha sonra kısmen yakıldı ama benzin yokluğu sebebiyle arkalarında farkedilebilir cesetler bıraktılar.

  ruslar altı goebbels çocuğunu buldu. stumpfegger, berlin'deki ruslardan kaçmaya çalışırken öldü, kunz hayatta kaldı ve goebbels çocuklarının öldürülmesinden yargılandı ama beraat etti. mahkeme esas olarak magda ve joseph goebbels tarafından zorlandığına karar vermişti.

  -dördüncü adım: hitler'in ölümünün kanıtlanması. stalin, hitler'in cesedini bulmak için berlin'e bir araştırma ekibi yollar.

  “yani piç öldü mü? onu canlı yakalayamamış olmamız çok kötü!” stalin'in, hitler'in ölüm haberini aldığında tepkisinin böyle olduğu iddia edilir. stalin doğal olarak, düşmanının ölümünün fiziksel mutlak bir kanıtını istiyordu. hitler'in öldüğünden emin olmak isteyen stalin, smerş olarak bilinen seçkin sovyet soruşturma birimine, ölümün somut olarak doğrulanmasını emretti.

  2 mayıs'ta smerş yetkilileri şansölyelik bahçesi ile sığınak alanını kapattı ve arazide sistematik bir araştırma başlattı. üç gün sonra, bir rus görevlisi önce iki köpeğin cesedini buldu, sonra hitler ve eva braun'un kalıntıları olduğu düşünülen yeri kazdı. görsel olarak tanımlanmak için ileri derecede yanmış olan cesetler gizli bir yere taşındı. hitler'in çenesi çıkarıldı çünkü, diş çalışması olası bir tanımlamayı sağlayabilirdi.

  smerş birimi çeneye sahipti ama hitler'in dişleri ile karşılaştırma yapmaktan uzaktı. hitler'in dişhekimi de batıya başarıyla kaçmıştı. diş hekiminin asistanı käthe hauserman ise sovyet birimi tarafından bulundu ve sorguya alındı. hausermann, hitler'in dişlerini tarif etti ve röntgenleri sovyet birimine verdi. führer'in kek ve tatlıya olan düşkünlüğü sebebiyle gördüğü tedaviler ile çekilmiş röntgenler, hitler'in dişleri ile smerş'in elindeki çenenin dişlerinin benzer olduğunu kanıtlamıştı. hausermann, nazi rejimi için dişçilik yapma suçu ile 10 yıl çalışma kampı cezasına çarptırıldı.

  stalin gerçeği bilmesine ve düşmanının ölümünü netleştirmesine rağmen, hitler'in arjantin, ispanya veya dünyanın başka yerlerine kaçışı ile ilgili çeşitli söylentileri sonlandırmadı. kim bilir, belki de diğer devletlerle arasındaki gerginliği korumak ve kendi politik gündemini desteklemek için bunu açıklamamayı seçmişti.

  -beşinci adım: hitler'in ölümünün alman halkına duyurulması. führer'in ölümü, propaganda ile süslenerek halka arz edilir.

  alman hükümetinden geriye kalanlar, hitler'in ölümünü resmi olarak halka duyurmak için bir gün bekledi. alman kontrolündeki son radyo istasyonu olan reichssender hamburg'da yayımlanan duyurudan önce, halka richard wagner ve anton bruckner'in kasvetli müzikleri dinletildi.

  önce ölüm haberi iletildi ve devamında hükümetin yeni lideri büyük amiral karl dönitz şu sözlerle tanıtıldı: "führerbunker'de, bolşevizme karşı son nefesine kadar savaşan führerimiz adolf hitler, almanya için mücadelesinde vefat etmiştir. 30 nisan'da führer, halefi olarak donanma komutanı karl dönitz'i atamıştır. führer'in halefi büyük amiral, şu anda siz değerli alman halkına seslenecek."

  dönitz daha sonra intihardan bahsetmeden hitler'in kahramanlıklarla dolu ölümünü övdü ve alman halkını, üstüne doğru ilerleyen bolşevik düşmanı tarafından imha edilmeye karşı savaşmaya teşvik eden uzun ve ateşli bir konuşma yaptı. kaçınılmaz teslimiyeti erteleme kararı, 8 mayıs'a kadar mücadeleyi bir hafta uzattı.

  -altıncı adım: rusların ilerlemesi ve sonuca yaklaşması üzerine almanların tepkisi. bir intihar dalgası neredeyse bütün almanya'da kısa süre içinde gerçekleşir.

  birçok nazi yetkilisi, intihar ederek hitler'in ve goebbels'in liderliğini takip etmeyi seçti. leipzig belediye başkanı, eşi ve diğer birçok şehir yetkilisi belediye binasında bir parti düzenlediler ve zehir alarak intihar ettiler. örneğin, demmin şehrinde 2.000'den fazla sivil, sovyet askerlerinin eline geçmemek için 72 saatten kısa bir süre içinde intihar etmişti.

  toplama kampı deneylerinde aktif görev alan nazi doktoru ernst-robert grawitz, karısıyla yemek masasında oturdu ve iki el bombasını patlatarak tüm ailesini öldürdü. almanya'da, yenilgi fikrine dayanamayan radikal naziler ya da korkunç suçlardan suçlu olan binlerce insan, yakalanmak veya kaçmak yerine intiharı seçmişti.

  -yedinci adım: fareler gemiyi terk ederken, hala halk için fedakarlık yapanlar. alman general walther wenck, sivillerin berlin'den kaçabilmesi için berlin muharebesi'nde sonucu bariz olan direnişi sürdürmeyi tercih eder.

  berlin'de birçok birlik, hitler'in intiharından sonra savaşmaya devam etti. 1945'te almanya sokaklarında ss cellatları dolaşıyor ve cepheden kaçan askerleri idam ediyorlardı. berlin müdafaası için toplanan askerler neredeyse tamamen alelacele toplanmış sivillerden oluşuyordu ve çoğunlukla genç/yaşlı erkeklerdi. ruslar berlin'in kalbine adım adım girdikçe, bu askerler hattan kaçtılar ve rusların başkenti ele geçirmesine neden olmakla suçlandılar.

  ruslar berlin'i düşürmek üzereyken general walther wenck, komutasındaki 12. ordunun kuvvetlerine batı cephesinde amerikalılarla savaşmayı bırakmalarını ve sovyet kuşatma hatları üzerinden ilerleyip berlin'e dönmelerini emretti. bu, mümkün olduğunca çok sayıda sivilin ve askerin, abd ve ingiltere tarafından kontrol edilen batı hatlarına girmelerine izin vermek için yapılmış bir intihar manevrasıydı. kimse ruslar tarafından kontrol edilen topraklarda olmak istemiyordu. wenck, rus hatlarını kırmayı başaramasa da, bu girişimi yüz binlerce alman sivilin batıya kaçmasına olanak sağlamıştı.

  -sekizinci adım: gemiyi terk eden iri bir farenin sonu. heinrich himmler, kaçan sivillerin arasına karışmaya çalışır ama yakalanır.

  heinrich himmler, korkunç eylemlerinin sorumluluğundan kaçmak için 1944'ün sonlarında gizlice müzakerelere başlamıştı. hitler sonuna kadar savaşmak istemesine rağmen, himmler onunla aynı fikri paylaşmıyordu. himmler, batı ile müzakere için aracı olabileceğini düşündüğü isveç hükümetinden kont folke bernadotte'a, savaşın bittiğini ve artık daha fazla ölüm ya da yıkım olmasını istemediğini belirtti. aynı esnada ise müttefik orduları gün gün ilerleyip toplama kamplarını ele geçirerek mahkumları kurtarıyorlardı. bu durum himmler için halihazırda kötü olan durumu, daha da içinden çıkılamaz bir hale dönüştürdü çünkü toplama kampları onun yönetimindeydi. isveç hükümeti tarafından himmler'in teslimiyet isteği müttefiklere iletildi ama müttefik yönetim kadrosu, himmler'in koşulsuz teslim olmasını istedi ve tüm suçlarından yargılanacağını belirtti. müttefikler ayrıca, himmler'in bu ihanet girişimi olan müzakereleri de radyo ve basın ile paylaştılar ve bu durum hitler'in kulağına geldi.

  haberi alan hitler oldukça öfkelenmişti. himmler'i bütün hükümet görevlerinden aldı, partiden kovdu ve tutuklanmasını istedi. öfkesi büyük olan hitler, ayrıca himmler'in irtibat subayı ve eva braun'un kız kardeşi gretl ile evli olan hermann fegelein'in de vurulmasını emretti. müzakerelerin iyiye gitmemesi ve hitler'in durumu öğrenmesi üzerine himmler, elinde kalan son umutsuz planı ile kaçmaya çalıştı. kendisinin en büyük sembollerinden olan bıyıklarını kesti, gözlüklerini çıkarıp göz bandı taktı ve sovyetlerin elinden kurtulmak için batılı müttefik kuvvetlere doğru kaçan askerlerin arasına karışarak kuzeydeki ingiliz bölgesine gitti.

  neredeyse kaçmayı başarmak üzere olan himmler, bir barikat noktasında ingiliz bir subay tarafından şüphelenilerek gözaltına alındı ve sorgu esnasında gerçek kimliğini kabul etti. artık sonunun geldiğini anlayan reichsführer, doktorlar ve askerler tarafından aranırken dişindeki siyanürü yutarak intihar etti. birkaç dakika içinde oldu ve luneburg yakınlarındaki gizli bir yere gömüldü.

  -dokuzuncu adım: bir diğer besili farenin sonu. hermann göring kaçar ve ss tarafından tam yakalanmak üzereyken birleşik devletler askerlerine teslim olur.

  nisan ayı sonlarında hermann göring, hitler'in obersalzberg'de savaşmaya devam etmek için berlin'den ayrılmayacağını ve kendini öldüreceğini ilan ettiğini duyduğunda, 1941 tarihli bir kararname uyarınca hükümetin liderliği görevini üstlenebileceğini führer'e bir telgraf ile gönderdi. zaten himmler'in ihaneti ile öfkeli olan ve göring'in can düşmanı martin bormann tarafından manipüle edilen hitler, göring'den tüm parti görevlerinden istifa etmesini istedi, reddederse tutuklanıp infaz edileceğini bildirdi.

  göring istifa seçeneğini kabul etti ancak hitler yine de tutuklanmasını emretti. göring kısa bir süre gözaltında tutuldu ancak bölgedeki müttefik kuvvetleri ile aceleyle temas ettikten sonra onlara teslim olmayı teklif etti. 7 mayıs'ta ilan edilen ateşkes sonrasında amerikalı bir müfreze, göring'i herhangi bir ss birliğinden önce ele geçirdi.

  göring resmen teslim oldu. savaş suçlarından hüküm giydiği ve planlanan infazından önce anılarını anlatmayı başardığı nürnberg'de yargılandı. mahkemenin hakkında verdiği idam kararından sonra infaz olmadan birkaç saat önce hücresinde kendisi ile ilgilenen askerden özel kutusunu istedi, o kutunun içerisinde bulunan potasyum siyanür kapsülünü içerek tıpkı himmler gibi asılmadan hayatına son verdi. göring'in cesedi, diğer idam edilen sanıklar gibi, yere yatırılarak sergilendi. cesedi ostfriedhof'ta yakıldı ve külleri isar nehri'ne döküldü.

  -onuncu adım: hitler'in ölümünün tüm dünyaya duyurulması. ölüm haberi yankılar yaratarak ilan edilmesine rağmen, hiçbir gazete hitler'in ölüm ilanına yer vermek istemez.

  stalin'in şüpheleri giderme konusundaki inadına rağmen, hitler'in ölüm haberi dünya çapında hızla ses buldu. bbc, dönitz'in duyurusu ile ilgili haberleri yayımlarken hitler'in hala kaçmaya çalışıyor olabileceği konusunda da uyarıda bulunmuştu. daily express gazetesinin ön sayfası ise, hitler öldü yazısı ile süslendi ancak ölüm ilanı yayımlamayı reddetti. hitler'in ölüm şekli ile ilgili her türlü bilgi gazetelerde yer buluyordu ama yaptığı kötülükler ile birlikte kaçmış olma ihtimali yüzünden hiçbir gazete, hitler'in ölüm ilanına yer vermedi. bütün bu karışıklıklara rağmen insanların büyük bir kısmı hitler'in öldüğünü kabul etmişti.

  -on birinci adım: ölüm haberi üzerine resmi makamların tavrı. ilk resmi amerikan tepkisi oldukça temkinlidir.

  abd başkanı harry s. truman, 2 mayıs 1945'e kadar hitler'in ölümü konusunu gündeme getirmedi. başkan olarak katıldığı beşinci basın toplantısında, truman konuyu resmi olmayan bir şekilde ele aldı.

  truman kütüphanesi tarafından yayımlanan bir yazı ile basın toplantısı şöyle açıklanmıştır:

  -"sayın başkan, adolf hitler'in veya benito mussolini'nin ölümü hakkında yorum yapmak ister misiniz?"

  truman'ın tepkisi, tüm dünyaya devasa yıkıcı etkileri olan mihver liderlerine karşı adaletin nasıl sağlanacağı konusundaki belli belirsiz sorunu yansıtıyordu.

  -"tabii ki, iki büyük savaş suçlusunun yargılanması gerekmeyecek ve yolumuzdan çekildikleri için çok mutluyum."

  -"bu, hitler'in öldüğünü resmi olarak bildiğimiz anlamına mı geliyor efendim?"

  -"evet." diye cevapladı truman kısa bir süre içinde.

  basın toplantısının transkripti, muhabirin truman'ı, hitler'in ölümünün ayrıntılarını resmi olarak onaylaması için sıkıştırdığında truman'ın ihtiyatlı davrandığını ortaya koyuyor.

  -"nasıl öldüğünü biliyor muyuz, sayın başkan?"

  -"hayır, bilmiyoruz."

  -"sayın başkan, tam olarak anlamadım. hitler'in öldüğünün onayı resmiyet kazandı mı?"

  -"hitler'in öldüğünü kesinleştirmek için mümkün olan en iyi kaynağa sahibiz. ama nasıl öldüğü konusunda henüz detaylara aşina değiliz."

  -"kaynağınıza bir isim verebilir misiniz sayın başkan?"

  -"vermemeyi tercih ederim."

  -"sayın başkan, yani kaynaklarınızın mümkün olan en iyi kanıt olduğuna ikna oldunuz, bu doğru mu?"

  -"evet."

  ruslar, hitler'in akıbeti üzerindeki karışıklığı kendi yararlarına kullanmak istediklerinden, stalin temmuz 1945'te potsdam konferansı'nda müttefik liderlerle buluştuğunda bile truman'a karşı hitler'in ölmediği konusunda ısrarcı davrandı.

  -on ikinci adım*: kapağını hitler'in ölümü ile süsleyen time dergisi, seçtiği yeni tasarımı bir gelenek olarak sürdürmeye başlar.

  7 mayıs 1945'te time dergisi, hitler'in yüzünü, üzerinde dev bir kırmızı x işaretiyle kapak olarak yayımladı. artık bu gelenek, kötü olan kişi ve rejimlerin sembolü haline gelmişti. dergi, bu geleneği sonradan dört kez daha tekrarladı. japonya'ya atom bombaları atıldıktan sonra, yükselen güneşin üzerinde siyah x bulunan bir görsel derginin kapağını süsledi. amerikan'ın ırak'ı işgalinden sonra, 2003 yılında ele geçirilmesinden yedi ay önce saddam hüseyin, bağdat işgal edildiğinde aynı muameleyi gördü. ebu musab ez-zerkavi 2006 yılında ölümü ve usame bin ladin mayıs 2011'deki ölümü ile "x" geleneğinden nasibini alanlardan oldu.
337 entry daha