şükela:  tümü | bugün
386 entry daha
 • meditasyonda amaç, kişinin dikkatini iç görüsüne yöneltmesi, ruhsal evreninde olup bitenleri izleme ve zamanla kendini tanıyabilme becerisi kazanması, iç dünyasını analiz edebilme yetisi geliştirebilmesidir. arınma, düşüncelerin görmemezlikten gelinmesinden ya da zihinde olup bitenlere aldırış etmemekten geçmez; düşüncelerin gelmesine de, gitmesine de izin vermekten geçer; dalgaların kıyıya vurup çekilmesi ve tekrar vurması gibi. zamanla insanın kendini tanıması, duygularına ve düşüncelerine aşina olması, kendisiyle yaşayabilme becerisi geliştirebilmesi ancak ve ancak bu yolla mümkündür. meditasyon, varoluş farkındalığı geliştirmektir; bir nevi yurtta sulh cihanda sulh diyebiliriz. çünkü insanın kendini tanıması ve kendine anlayışla yaklaşması, empati yapabilmesine yardımcı olacaktır. kendisini affedebilmesi, başkalarını da affedebilmesine vesile olacaktır. kendisini sevebilmesi, kendi dışındaki her şeyi sevebilecek kadar büyük bir kalp inşa etmesine imkan sağlayacaktır. kendi iç dünyasında huzur ve barış içinde olan insan, içinde bulunduğu ortama da huzur ve barış getirecektir.

  içeride gerçekleşmekte olan duygu, düşünce, his gibi insan olma haline dair doğal her ne varsa tümüyle kabullenip, doğru görüş geliştirmek için gerekli bir uygulamadır, meditasyon. ne tek başına teorik bilgi, ne de tek başına uygulama işe yarayacaktır. bu yüzden, doğru motivasyonların üzerine inşa edilmeyen ve doğru uygulanmayan yoga - meditasyon pratiklerinin zaman kaybı olduğunu üzülerek belirtmek isterim. budizm'de, dört yüce gerçek'in bilincinde olmamız; içsel iyileşmeye ulaşmak için sekiz aşamalı asil yol'u günlük pratikler halinde yaşamın içinde uygulamamız ve bu düşündürücü prensipleri hayatımıza katmamız öğütlenir. işte meditasyon bu tefekkürün üzerine inşa edilmelidir.

  1. doğru görüş: kendimizi ve çevremizi doğru anlamak.
  2. doğru niyet: yalansız bir şekilde gerçekleri görmemize yardım eden doğru bir zihniyete sahip olmak.
  3. doğru söz: doğru kelimeler kullanmak; zarar vermeyen, barış, denge ve sevgi getiren kelimeler.
  4. doğru eylem: kişinin hayatını gerçekten değerli olan o sebebe ya da amaca odaklaması; iyilik yapmak, dürüst olmak ve gerçeği aramak.
  5. doğru kazanç: doğru geçim yolunu seçmek.
  6. doğru çaba: iyi olana bağlı kalmak için çaba göstermek; vazgeçmemek.
  7. doğru dikkat: hayat boyu dikkatle, farkındalıkla yaşamak.
  8. doğru konsantrasyon: yüce amaca konsantre olmak, amaçtan şaşmamak.

  meditasyonu genel hatlarıyla bu kurallar şekillendirmelidir ki amaca giden yol doğru belirlensin. peki bunca zahmete niçin katlanmalıyım derseniz;

  - kendimizi ve doğayı tanımak için.
  - duyguları, düşünceyi ve eylemi uzlaştırmak için.
  - kendi başına düşünmek ve özgürce karar verebilmek için.
  - bireysel ve toplumsal yaşamı uyumlu kılmak için.
  - bilgileri biriktirmek yerine, tecrübeleri herkesin iyiliği adına kullanmak için.
  - bencilliğe karşı cömertliği anlamak ve yaşamak için.
  - çevremizdeki dünyaya, topluma yardım edebilmek ve yardımlaşma bilincini geliştirmek için.
  - sosyal, çevresel ve ekolojik konularda duyarlılığı geliştirmek ve çözümler yaratmak için.
  - ayrımların karşısına bütünleşme fikrini koyarak hoşgörü, sevgi, anlayış, saygı gibi değerleri anlamak ve yaşamak, anlatmak ve yaşatmak için.
  - bir araştırmacı, yaşamın bilinçli bir kaşifi olabilmek için.
  - tüm araştırmalarda ön yargısız bir şekilde bütünsel bir bakışa sahip olabilmek için.
  - geçmişi tanıyıp bugünü bilerek yaşayıp, geleceği bilinçli bir şekilde kurmak için.
  - ırkçılık, cinsiyetçilik, fanatizm gibi tüm aşırılıkların cehaletten geldiğini bilip, cehaleti yenmek için bu çaba gereklidir. bana sorarsanız daha iyi bir dünya inşa etmek için tüm bu zahmete değecektir.

  yoga gibi, meditasyon gibi kadim bilgilerin yanlış anlaşılması yada hiç anlaşılamaması beni çok üzüyor. o yüzden kafa karıştırıcı sanskrit terimler kullanmadan, olabildiğince kısa ve öz bir girizgah yaptım. elimden geldiğince çok insana ulaşabilmenin bildiğim tek yolu olduğundan ve ihtiyacı olanların faydalanabilmesi adına bir playlist derledim. içinde ihtiyaca uygun çeşitli rehberli meditasyonlar, eşlik tercih etmeyecekler için gong sesiyle meditasyon, geleneksel ve modern seçenekler, yin-yoga ile harmanlanmış meditasyonlar, nefes çalışmaları ve meditasyona eşlik edebilecek beyaz gürültülerin ve müziklerin olduğu birçok video var. umarım doğru kişilerin elinde değer bulur.

  meditasyonlar, nefes egzersizleri ve müzikler

  bir başlangıç noktası olması ve fikir vermesi açısından en sevdiklerim:

  meditation for self love
  meditation for humility
  meditation for inner peace
  yin yoga for forgiveness
  tropical rain meditation
  calm beach meditation
  sun ray - wind chimes meditation

  ilgili olarak:

  (bkz: nefes/@naked ruby)
  (bkz: mandala/@naked ruby)
  (bkz: affetmek/@naked ruby)
  (bkz: live simply so others may simply live/@naked ruby)
  (bkz: bir insanın kendisine yapabileceği en büyük iyilik/@naked ruby)
193 entry daha

hesabın var mı? giriş yap