şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
30052 entry daha
 • harry potter serisinin dördüncü kitabı harry potter ve ateş kadehi kitabı 2000 yılında basıldı. serinin kitapları daha satışa çıkmadan ön-sipariş rekorları kırıyordu.

  9 yaşındaki torontolu natalie mcdonald isimli kız yeni kitabı merak eden milyonlar arasındaydı. fakat bu küçük kızı diğer okurlardan ayıran bir nokta vardı.kendisi lösemi hastasıydı ve ne yazık ki kitabın basılacağı tarihte büyük ihtimal vefat etmiş olacaktı.

  küçük kızın aile dostu annie kidder kitabın yayıncısına gitti ve küçük kızın durumunu anlattı.j.k. rowling’e faks veya mektup yoluyla ulaşmak istediğini belirtti.mektubunda küçük kızın yeni çıkacak kitabı okuyacak kadar ömrünün kalmadığını en azından hikayeyi bir ön izleme olarak kendilerine yollayıp yollayamacağını yazdı.

  talep rowling’e ulaştığında kendisi tatildeydi.4 ağustos 1999 günü kitabın basımından 11 ay önce küçük kızın annesine e-mail yoluyla hikayenin özetini ve ana karakterlere neler olacağını yazdı. fakat küçük kız hikayeyi okuyamadı,3 ağustosta vefat etmişti.

  bu üzücü durumdan sonra rowling küçük kızın anısına ateş kadehi kitabına natalie mcdonald adında genç bir cadı karakteri ekledi.

  kaynak
7432 entry daha

hesabın var mı? giriş yap