şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
  • cds (credit default swap), yatırımcıların bir ülkeden devlet tahvili aldıklarında, o ülkenin iflas etmesi ya da benzer bir nedenle aldığı borcu geri ödeyememe durumuna karşılık yatırımda kullanılan parayı sigorta etmek için gereken prim miktarını gösterir.

    cds'si 100 olan bir ülkeye vereceğiniz borcu kabaca paranın %1 i kadar bir maliyetle sigortalayabiliyorken, 600 olan bir ülkeye vereceğiniz borcu paranızın %6'sı kadar prim vererek sigortalayabilirsiniz. bu da bir ülkenin cds'si yükseldikçe faizleri de aynı oranda yükseltmesi gerektiği, yoksa kimsenin risk alıp da o ülkeye borç vermeyeceği anlamına gelir. paranın sadece %6 sını prim olarak veriyorken zaten en az %6 faiz alıyor olmalısınız ki kar etmeye başlayabilesiniz.

    türkiye'nin şu an iflasın eşiğinde olduğunu hesaba katarsak (negatife inen net rezervlerden, ota boka konan %30 ek vergilerden, salgın bitmemişken ısrarla hayatın normale döndürülmeye çalışılmasından vb. de anlayabiliriz bunu), o zamana da risk primimizin venezuela ve arjantin'e yakın olması da gayet normaldir.
91 entry daha