şükela:  tümü | bugün
71 entry daha
  • en iyi filmler hep buralardan çıkar diyerek lafa gireyim..

    altın palmiye ödüllü yılmaz güney * filmi..denilen o ki yılmaz güney sadece senaryosunu yazmakla kalmamış , hapishaneden plan plan nasıl ve neler çekeceğini de şerif gören'e anlatmıştır. bence şerif gören'in yol filmine emeği büyüktür. o dönemin tehlike arz eden antipatik isimlerinden birinin filmini yine o dönemin siyasi koşulları önüne o kadar taş koyarken çekmeyi başarmış olsa da bu film yılmaz güney filmidir. yılmaz güney'i azıcık özümsemiş olan bünyeler çok iyi anlamışlardır bunu zaten ancak acaba bizzat kendisi çekseydi nasıl olurdu diye düşünmeden de geçemiyorum..

    filme gelince.. zaten yol filmlerine çılgınlar gibi hayran ve meraklı olan bu paris kişisini daha ismiyle ve konusuyla ele geçiren bu film aynı zamanda zekice ve sembollerle anlatılmış hüzünlü ve gerçekçi senaryosuyla türk sinemasının çıkardığı en kendine özel ve farklı yapımlardan biridir.

    izledikten sonra mide kanserine lanet ettiren filmdir bir yandan da umut filmini burun farkıyla geçen filmdir... yılmaz güney'i on bininci kez sevmeye nedendir..
297 entry daha