329 entry daha
 • daktilo aşığı bir aktör ..

  1978 yılında bir gün, plastik gövdeli (yeni jenerasyon olivetti) arızalı daktilosunu onarım için cleveland’da daktilo tamircisine götürüyor tom hanks .. ama tamirci burun kıvırıyor ve hanks’in plastik gövdeli daktilosuna ‘işe yaramaz bir oyuncak bu’ diyor ve sonra da arkasında duran raftaki çelik gövdeli daktiloları gösteriyor tom hanks’e ‘işte gerçek daktilo böyle olur’ der gibi .. tom hanks etkilenerek daktilosunun onarımından vazgeçiyor ve tamirciyle bir ‘hermes 2000’ için pazarlık yaparak $45’a daktiloyu satın alıyor görsel .. o daktilo, tom hanks’in bugün neredeyse 100 adedi aşan daktilo koleksiyonunun ilki oluyor .. zaman içinde o kadar fazla sayıda makineye sahip oluyor ki kimini, koyacak yeri olmadığından ya satıyor ya da hediye ediyor .. görsel

  bu arada koleksiyonuna kattığı daktilolardan birinin ilginç bir hikayesi var .. hem websiteleri hem de youtube kanalları üzerinden popüler kültür, sinema, video oyunları vb. hakkında gündem üreten ‘nerdist’in kurucusu chris hardwick, bir sürpriz yaparak tom hanks’e bir ‘1934 smith corona silent’ı hediye olarak gönderiyor (1934 yılı yapımı ve o dönemin teknolojisine göre yeni nesil sayılabilecek özel pedi sayesinde görece sessiz çalışan tuş takımına sahip bir daktilo) görsel .. bir de mektup ulaşıyor daktiloyla birlikte .. tom hanks’i internette yayımlanacak programlarına davet ediyor hardwick ve ekibi .. hanks de hediye ‘smith corona’yı kullanarak yazdığı kendi mektubuyla yanıtlıyor onları, yine kendine has esprili diliyle ve ‘rüşveti’ kabul ettiğini belirtir şekilde .. görsel

  daktilo tutkusu onu yazarlığa da itiyor .. 17 kısa hikayeden oluşan 2017 yılı basımı ‘uncommon type’ adlı bir kitabı da var .. fakat daktilo aşkı bundan ibaret değil .. hitcents tarafından ama tümüyle tom hanks ile işbirliği içinde geliştirilmiş bir ‘apple’ aplikasyonu da mevcut : ‘hanx writer’ .. telefonunuzda veya tabletinizde daktilo keyfini sürmenizi sağlıyor ..

  new york times için kaleme aldığı makalesinde, eski tip manuel daktilolara olan tutkusunu 3 nedene bağlıyor : daktilonun kendine has tuş sesi, yazıyı fiziki olarak üretebilmenin verdiği saf haz, ve tuş takımının oda duvarlarında yankılanan müthiş ritmini bizzat parmaklarla kontrol edebilmek ..

  kaynaklar : nytimes.com, insider.com, americanhistory.si.edu, typewriterdatabase.com, goodreads, the new yorker, typewriters.com (türkçe kaynak kullanılmadı – çapraz çeviriler bana ait) görsellerle alakalı olarak; özellikle incelememe ve dikkat etmeme karşın copyright engeli göremedim ama yanıldığım bir görsel varsa ve kaldırmam gerektiği konusunda eminseniz lütfen bildiriniz .. görsellerin kullanımında maksadı aşan kasıt veya maddi kazanç amacı yoktur ..
254 entry daha
hesabın var mı? giriş yap