şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • *gezilecek yerler

  1. mevlana müzesi
  tüm dünyayı etkileyen felsefesi nedeniyle mevlana celaleddin rumi’nin türk ve islam kültüründeki yeri oldukça büyük… bu sebeple günümüze kadar korunarak gelmiş ve müzeye çevrilmiş olan mevlevi dergahı, artık en çok ziyaret edilen müzelerden biri.

  2. karatay medresesi – çini eserler müzesi
  anadolu selçuklu zamanında yaptırılan karatay medresesi, devrine ait çini ve taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri. özellikle medresenin giriş kapısı oldukça görkemli bir taş işçiliği örneği oluşturuyor.

  3. konya arkeoloji müzesi
  istanbul arkeoloji müzesi’nin ardından türkiye’nin en eski ikinci arkeoloji müzesi olarak konya arkeoloji müzesi, ilk olarak 1901 yılında ziyaret açıldı. 1927’de mevlana müzesi’ne ve 1953’te iplikçi camii’ne taşınan eserler, 1962 yılında bugünkü müze binasına taşındı.
  konya arkeoloji müzesi’nde neolitik çağ eserleri, eski tunç ve orta tunç (asur ticaret kolonileri) çağlarına ait eserler, demir çağı eserleri, klasik ve helenistik devirlerine ait eserler, roma ve bizans dönemlerine ait eserler sergileniyor.

  4. konya etnografya müzesi
  konya’nın meram ilçesinde bulunan konya etnografya müzesi binası ilk olarak eğitim amacı ile inşa edildi. 1975 senesinde müze olarak ziyarete açılmış olan üç katlı binada konya kültürüne ait pek çok etnografik eser görülebiliyor.

  selçuklu, osmanlı ve cumhuriyet dönemlerine ait halı ve kilim örnekleri, geleneksel türk el sanatları, süs eşyaları, gelinlik ve bindallı gibi yöresel kıyafetlerden örnekler, kahve değirmeni ve hamam tasları gibi gündelik yaşama ait eşyalar konya etnografya müzesi’nde görebilecekleriniz arasında yer alıyor.

  5. konya bilim merkezi
  tübitak desteği ile kurulan konya bilim merkezi; tematik sergileri, açık hava sergileri, gözlem ve seyir kulesi, gezegen evi (planetaryum), konferans salonları, laboratuvarları ve kütüphanesi ile her yaştan insana bilimi sevdirmeyi amaçlıyor.

  6. konya atatürk evi müzesi
  atatürk’ün konya’ya geldiğinde kaldığı ev olan iki katlı tarihi bina 1928 yılında konyalıların mustafa kemal atatürk’e bir teşekkürü olarak kendisi adına tescil edildi. 1940 – 1963 yılları arasında vali konağı olarak kullanılan bina, onarıldı ve 17 aralık 1964 tarihinde atatürk evi ve kültür müzesi olarak ziyarete açıldı.
  1982 yılında tekrar restore edilen atatürk müzesi’nde kurtuluş savaşı dönemine, atatürk’ün konya ziyaretlerine ve konyalılara ait belge ve fotoğrafları görebilirsiniz.

  7. sırçalı medrese mezar anıtları müzesi
  konya’nın meram ilçesinde bulunan sırçalı medrese, 1242 yılında kuruldu. selçuklu ve osmanlı zamanlarında aktif olarak kullanılmış olan medrese binası, zaman içinde çeşitli restorasyonlar geçirerek günümüzdeki halini aldı ve 1960 yılında ziyarete açıldı.
  müzede selçuklu ve osmanlı dönemlerine ait mezar taşları ve diğer taş eserler sergileniyor. sırçalı medrese’nin çinileri de sanat yönünden oldukça önemli bir yere sahip.

  8. ince minareli medrese – taş ve ahşap eserler müzesi
  konya’nın selçuklu ilçesinde bulunan ince minareli medrese, 1254 senesinde vezir sahip ata fahrettin ali tarafından yaptırıldı. selçuklu sultanı ıı. izzeddin keykavus zamanında yaptırılan medresenin mimarı keluk bin abdullah’tır.

  9. ahmet rasih izzet koyunoğlu şehir müzesi ve kütüphanesi
  1913 yılında müze eserlerini ve kütüphanesini zenginleştirmeye başlayan ahmet rasih izzet koyunoğlu, 1973 yılında bu özel birikimini konya belediyesi’ne bıraktı. 2 şubat 1984 tarihinde de müze kurucusunun adı ile ziyarete açıldı.

  10. konya ereğli müzesi
  1968 senesinde ziyarete açılan ve 1980’de onarılan ereğli müzesi’nde, bu çevrede yapılan kazılarda ortaya çıkan eserler sergileniyor.

  11. nasreddin hoca arkeoloji ve etnografya müzesi
  konya’nın akşehir ilçesinde ziyaretçilerini ağırlayan nasreddin hoca arkeoloji ve etnografya müzesi, rüştü bey konağı’nın 1989 senesinde kamulaştırılması ve 1992 senesinde onarılması ile ziyarete açıldı.

  12. istiklal harbi şehitleri abidesi
  konya şehitlik müzesi olarak da bilinen istiklal harbi şehitleri abidesi, konya’nın karatay ilçesinde yer alıyor.

  13. kyoto japon parkı
  türkiye’nin en büyük japon bahçesi olan konya japon parkı, yemyeşil doğası ve güzel manzarası ile dikkat çekiyor.
  konya ile kyoto arasındaki kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla 2010 yılında hizmete açılan park, her gün 08.00-23.00 saatleri arasında gezilebiliyor. burada yer alan japon parkı restoran’da da oldukça zengin bir menü sunuluyor.

  14. karatay şehir parkı
  konya’nın en büyük parklarından biri olan karatay şehir parkı, oldukça geniş ve eğlenceli bir ortam sunuyor.
  konya’nın en büyük lunaparkına da ev sahipliği yapan bu parkta piknik ve mangal yapmak için alanlar bulunuyor. az miktarda giriş ücreti ile karatay şehir parkı’nda ailece keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

  15. alaeddin tepesi
  tarihi bir bölge olan alaeddin tepesi, aynı zamanda ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz bir mesire alanı konumunda. burada dilerseniz piknik yapabilir dilerseniz çay bahçelerinde vakit geçirebilirsiniz.

  16. konya kültür park
  2009’da açılan kültür park, alaeddin tepesi’nin tarihi dokusu korunarak oluşturulmuş oldukça geniş bir alanı kapsıyor.
  yeşil alanları ile güzel bir dinlenme alanı sunan parkta kapalı kermes alanları, çeşitli sosyal alanlar, amfitiyatro ve tarihten bu yana hoş ve sakin bir ortam sunmuş olan dede bahçesi ziyaret edilebilir. dede bahçesi içinde yer alan köşk konya büyükşehir belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmiş durumda.

  17. 80 binde devr-i alem parkı
  2014 yılında açılan 80 binde devr-i alem parkı, üç farklı bölümden oluşuyor. hareketli dinozorların arasında gezinebileceğiniz t-rex parkı, masal dünyasından öğeler bulunduran pamuk şekeri parkı ve tarihi, kültürel miraslarımızı yansıtan 120 minyatür ile ziyaretçilerini ağırlayan cihan-ı türk parkı farklı konseptleri ile ailece renkli bir gün geçirmenizi sağlayacak.

  18. türk yıldızları parkı
  türkiye’nin havacılık konseptli ilk parkı olan türk yıldızları parkı, 2015 yılında hizmete açıldı. göletleri, yürüyüş yolları oyun alanları, müzeleri, süs havuzları ile geniş bir alana yayılmış olan parkta, airbus a300 tipi bir uçak restoran olarak hizmet veriyor. bu deneyimi mutlaka yaşamalı, uçak restoranda servis edilen konya mutfağına ait lezzetleri tatmalısınız.

  19. nasreddin hoca gülmece parkı
  konya’nın akşehir ilçesinde bulunan park, nasreddin hoca türbesi’nin karşısında yer alıyor. türk mizahının ustası nasreddin hoca’nın fıkralarından yola çıkarak oluşturulmuş küçük heykellere ev sahipliği yapan gülmece parkı, özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli bir ortam sunuyor.

  20. konya tropikal kelebek bahçesi
  3500 m2’lik gezi alanına sahip olan tropikal kelebek bahçesi, 15 tür kelebeğe doğal yaşam alanı sunuyor. burada kelebekler kendi doğal alanlarında uçarken gözlemlenebiliyor.
  bir böcek müzesi’ne sahip olan bahçede doğa eğitimi ve bahçe eğitimi gibi etkinlikler bulunuyor. konya tropikal kelebek bahçesi, avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip oluşu ile öne çıkıyor.

  21. kozağaç parkı
  konya’nın meram ilçesinde ziyaretçilerini ağırlayan kozağaç parkı, oldukça geniş ve ağaçlarla dolu bir alana sahip. parkın tertemiz havası eşliğinde güzel bir yürüyüş yapabilir, çocuk oyun alanlarında ailece keyifle vakit geçirebilir, belirlenmiş yerlerde mangal keyfi yapabilirsiniz.

  22. ılgın bulcuk barajı, dere ve piknik alanı
  konya’nın en güzel piknik alanlarından biri olarak görülen bulcuk göletinin çevresinde doğayla iç içe güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. bulcuk baraj gölü kıyısında da piknik yapabilirsiniz ancak biraz daha yol alarak bulcuk’ta şırıl şırıl akan bir dere kenarında vakit geçirmek çok daha eğlenceli olabilir.

  23. kuğulu park mesire yeri
  konya’nın seydişehir ilçesinde yer alan kuğulu park mesire yeri, suğla ovası’nda bulunuyor. temiz havada doğayla iç içe olabileceğiniz, parkta yer alan gölet etrafında piknik yapabileceğiniz ve doyasıya dinlenebileceğiniz güzel bir alan sizi bekliyor.

  24. karaaslan hadimi parkı
  konya’nın en büyük parkı olan karaaslan hadimi parkı’nda oldukça geniş bir meyve bahçesi bulunuyor ve parka gelenlere de meyve toplama imkanı sunuluyor. parkın içinde piknik alanları dışında göletler ve havuzlar, atlı binicilik tesisi, lunapark, basket ve tenis alanları, kapalı oturma ortamları yer alıyor.

  25. sille baraj parkı
  2017’de hizmete açılan sille baraj parkı, konya’nın selçuklu ilçesinde yer alıyor. yoğun ilgi gören park, sille himmet ölçmen barajı çevresinde oldukça geniş bir alana yayılıyor.
  gölette kayıkla gezinti yapabilir, piknik ve yürüyüş alanlarında vakit geçirebilir, tırmanma parkurlarında maceraya atılabilir, uçurtma tepesinde eğlenebilir, restoranda ya da çay bahçesinde dinlenebilirsiniz.

  26. selimiye camii
  sultan selim camii olarak da bilinen cami, sultan ıı. selim tarafından yaptırıldı. yapımına 1558 yılında başlanan selimiye camii’nin inşası 1570 yılında tamamlandı.

  27. alaeddin camii ve sultanlar türbesi
  konya’nın merkezinde, alaeddin tepesi üstünde bulunan alaeddin camii, şehirdeki inanç turizmi açısından oldukça önemli bir nokta…
  selçuklu sultanı ı. rükneddin mesud zamanında yapımına başlanan cami, ı. alaeddin keykubad zamanında tamamlandı ve bu ismi aldı. anadolu selçuklu türbe mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan sultanlar türbesi de alaeddin camii’nin içinde bulunuyor.

  28. aziziye camisi
  klasik osmanlı mimarisi ile barok mimarisinin birlikte kullanıldığı aziziye camii’nin yerinde, 17. yüzyılda yaptırılmış başka bir camii bulunuyordu. bu caminin 1867 senesinde yanmasının ardından, sultan abdülaziz ile annesi pertevniyal valide sultan’ın katkıları ile aziziye camii yaptırıldı. pencerelerinin kapılarından büyük olması ile dikkat çeken bu caminin yapımında kesme gödene taşı kullanılmış.

  29. kapu camii
  ıhyaiyye camii olarak da bilinen kapu camii, eski konya kalesi’nin kapılarından birinin yakınında yer aldığı için bu adı almış. ilk olarak 1658 yılında yaptırılmış olan cami, başına gelen yangınlardan sonra 1868 senesinde üçüncü defa yeniden yapılmış. kapu camii, konya’da bulunan osmanlı camileri arasında en büyük olanıdır.

  30. iplikçi cami
  iplikçi cami 1202 senesinde, sultan ıı. kılıçaslan döneminde, vezir şemsettin altınaba tarafından yaptırıldı. yıllar içinde çeşitli onarımlar geçirerek günümüze ulaşan cami, iplikçiler çarşısı’nın yakınında olması nedeniyle bu adı aldı.
  selçuklu dönemine ait mimarisi ile dikkat çeken camideki iplikçi cami şadırvanı’nın ilginç bir özelliği bulunuyor. iki kişi, 8 sütundan oluşan şadırvanın karşılıklı sütunlarına sırtlarını dayayarak konuştuğunda birbirlerinin sesini mikrofondan geliyormuş gibi duyuyor.

  31. şems-i tebrizi türbesi ve camisi
  13. yüzyılda yapıldığı düşünülen şems-i tebrizi türbesi, şems parkı içinde bulunuyor. türbe, cami ile bitişik duruyor. bu yapı, abdürrezakoğlu emir ishak bey tarafından 1510 senesinde onarıldı, genişletildi ve günümüzdeki halini aldı.
  şems-i tebrizi’nin mevlana’nın düşünce hayatında önemli bir yere sahip olduğu biliniyor ve bu türbe konya’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor.

  32. eşrefoğlu camisi
  hem taş hem ahşap işçiliğinin en güzel örnekleri ile dolu olan eşrefoğlu camii, yerli ve yabancı turistler tarafından hayranlıkla ziyaret edilen bir yerdir. konya’nın beyşehir ilçesinde yer alan cami, anadolu’da bulunan ahşap direkli camilerin en büyüğü olarak biliniyor.
  görkemli çini, mozaik süslemeleri ve mimarisi ile beğenilen cami, 1296-1299 tarihleri arasında eşrefoğlu emir süleyman bey tarafından yaptırıldı.

  33. şerafeddin camii
  şeyh şerafettin tarafından 12. yüzyılda yaptırılan cami, hükümet konağı’nın güneyinde yer alıyor. 1444 yılında onarılan şerafettin camii, 1636 yılında tamamen yıktırılarak konyalı çavuşoğlu mehmet bey tarafından yeniden inşa ettirildi. içi yazı ve nakışlarla dekore edilmiş olan cami, gövdesi ve kubbesi ile ilgi çekiyor.

  34. sadrettin konevi camii ve türbesi
  sadrettin konevi’nin aslen malatyalı olduğu ve sonrasında konya’ya yerleştiği biliniyor. muhyiddin ibnü’l-arabi’den eğitim alan ve tanınmış bir bilgin olan sadrettin konevi, mevlana’ya derin bir sevgi ile bağlanmış.
  sadrettin konevi’nin türbesi, 1274 yılında yaptırılan ve selçuklu dönemine ait tarihi bir cami olan bu caminin bahçesinde bulunuyor.

  35. sahip ata camii
  1258 – 1283 yılları arasında anadolu selçuklu veziri sahip ata tarafından yaptırılan ve mimarı abdullah bin kellük olan mescid; türbe, hanigah ve hamamdan meydana geliyordu. bu yapı, görkemli taç kapısı ve göz alıcı güzellikteki çinileri ile dikkat çekiyordu. zamanla eskiyen mescidin yerini bugünkü sahip ata camii aldı.

  36. gömeç hatun türbesi
  dış görünüşü bir kaleyi andıran gömeç hatun türbesi, anadolu selçuklu sultanı rükneddin kılıç aslan’ın karısının kabrine ev sahipliği yapıyor. türbe, musalla mezarlığı’nda yer alıyor.

  37. nasreddin hoca türbesi
  mizah ustası ve filozof nasreddin hoca’nın mezarına ev sahipliği yapan türbe, akşehir’de bulunuyor. nasreddin hoca’nın 1284 yılında öldüğü biliniyor. bugün ziyaret edilen türbe ise 1905 yılında, akşehir kaymakamı tarafından yaptırıldı.

  38. tursunoğlu (tahir paşa) camii
  osmanlı devleti’nin kuruluşunda rolü olan dursun fakih’in oğlu tarafından yaptırılan tursunoğlu camii’nde 1389 senesinde ilk osmanlı hutbesi’nin okunduğu söyleniyor. cami 1885 senesinde osmanlı paşalarından tahir paşa tarafından restore edilmiş ve adı tahir paşa camii olarak değiştirilmiş.

  39. beyşehir gölü
  türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan beyşehir gölü, kalkerli bir arazi içinde yer alıyor ve yer altı suları ile besleniyor. göl üzerinde hacı akif, iğdeli, kızkulesi, akburun, mada, yılanlı, külbent gibi büyüklü küçüklü 23 ada bulunuyor.
  beyşehir gölü milli park alanında muhteşem doğal güzellikler arasında yürüyüş yapabilir, göl kıyısında gün batımını izleyebilir, bisiklete binebilir ya da bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. bolca balık bulunan gölde olta balıkçılığı da yapılıyor. 3 km uzunluğundaki beyşehir gölü plajı da konya’nın gezilecek yerlerinden biri. burada su sporu imkanları ve çadır alanları bulunuyor.

  40. yerköprü şelalesi
  göksu nehri üzerinde yer alan yerköprü şelalesi, bir doğa harikası olarak oldukça ünlü. göksu şelalesi olarak da bilinen şelale, konya’nın merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta bulunuyor. 20 m yükseklikten akan ve çok güzel bir manzara sunan şelalenin çevresinde piknik yapılabilecek alanlar bulunuyor.

  42. karapınar çölü
  konya’da bulunan ve binlerce hektarlık alanı kaplayan karapınar çölü, türkiye’nin tek çölü olarak öne çıkıyor. buzul çağında bu bölgede yer alan bir gölün kuruması ve kalan tortuların rüzgarla taşınıp birikmesiyle kumullar oluşturması çölün oluşumunu sağlamış. 1962 – 1970 arasında erozyonla mücadele amacı ile bu bölgede ağaçlandırma çalışmaları yapılmış. hilal şekilli kumullar hala görülebiliyor.

  43. meke krater gölü
  konya’nın karapınar ilçesinde bulunan meke krater gölü, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşmuş. ortasında adacıklar bulunan bu doğa harikası göl, dünyanın nazar boncuğu olarak da anılıyor. ancak günümüzde yer altı sularının bilinçsiz kullanımı ve kuraklık nedeni ile göl kurumaya yüz tutmuş durumda.

  44. meram bağları
  konya’nın en güzel ve en doğal yerlerinden olan meram bağları, evliya çelebi’nin seyahatnamesinde bile anılıyordu. temiz havası ve eşsiz doğası ile dikkat çeken meram bağları ve bahçeleri, şimdilerde mesire yeri olarak kullanılıyor.

  43. obruk gölü
  yer altı sularıyla etkileşime giren toprağın göçmesi ile meydana gelen bir obruğun içinde biriken sular sayesinde oluşan obruk gölü, karatay ilçesinde yer alıyor.
  yazın ve kışın daha farklı renklerde görünen gölün manzarası oldukça etkileyici. kapadokya’ya giden turist otobüslerinin uğradığı bir alan olan obruk gölü’nün turizme kazandırılma çalışmaları devam ediyor.

  45. akşehir gölü
  dışarı akıntısı olmayan bir kapalı havza gölü olarak dikkat çeken akşehir gölü’nün çevresi muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapıyor. nasreddin hoca’nın maya çaldığı göl olarak bilinen akşehir gölü’ne yaz aylarında giderseniz nasreddin hoca festivali’ne de denk gelebilirsiniz.

  46. acıgöl
  volkanik bir göl olan acıgöl, konya’nın karapınar ilçesinde yer alıyor. çok güzel bir manzara sunan gölün derinliği 300 metreyi geçiyor. göl, adını suyunun acılığından alıyor. konya’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bu göle geldiğinizde acıgöl efsanesi hakkında bilgi edinmeyi de unutmayın.

  47. tınaztepe mağarası
  türkiye’de çok fazla kişi tarafından bilinmeyen tınaztepe mağarası, 22 km uzunluğa sahip. bu özelliği ile türkiye’nin en uzun mağarası olan bu doğa harikası, dünyanın da üçüncü uzun mağarası olarak biliniyor. konya’nın seydişehir ilçesinde bulunan mağara, 2003 yılında turizme açıldı. mağaranın 1580 metrelik kısmı gezilebiliyor

  48. balatini mağarası
  konya’nın derebucak ilçesinde bulunan balatini mağarası’nın düden ve kaynak kısımlarında yer alan iki girişi bulunuyor. mağara toplamda 1830 metrelik uzunluğa sahip. iki katlı bir mağara olan balatini’nin alt katında su galerisi bulunuyor. üst kat ise kil ile kaplı bir zemine sahip.

  49. körükini mağarası
  içinden uzunsu deresi geçen körükini mağarası, konya’nın beyşehir ilçesinde yer alıyor. uzunluğu 1250 m olan mağaradan çıkan su sonrasında değirmenini mağarası’na giriyor. mağara blokları arasında bulunan sular dolayısıyla içeride gezinmek zorlaşacağından bu mağara yazın görülebilir.

  50. susuz güvercinlik mağarası
  ekipmanlı profesyonel ziyaretçiler tarafından gezilebilen susuz güvercinlik mağarası, seydişehir ilçesine yakın susuz köyü civarında bulunuyor. yatay olarak gelişmiş olan mağara, adının aksine oldukça fazla su barındıran bir doğa harikası. içinde travertenler ve göller olan bu mağara gerçekten dikkat çekici.

  51. çatalhöyük neolitik antik kenti
  insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen, m.ö 7400 yıllarına tarihlenen ve 1958 yılında arkeolog james mellaart tarafından keşfedilen çatalhöyük neolitik antik kenti, doğu ve batı yönlerinde yan yana olan iki höyükten oluşuyor.
  2012 senesinde unesco dünya miras listesi’ne alınan antik kentte başlayan yerleşimin izleri günümüzden 9 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. bu alandan yerleşik hayata geçiş dönemine ışık tutan birçok arkeolojik veri elde ediliyor.

  52. sille köyü
  5000 yıllık bir tarihe sahip olan sile köyü; roma, bizans, selçuklu ve osmanlı zamanlarından izler taşıyor. köyün tarihine bakıldığında neolitik çağ’a kadar uzanan veriler mevcut. eski zamanlarda ticaret yolları üzerinde bir merkez olan köy, farklı kültürleri bir arada yaşatmış.

  53. kilistra antik kenti
  antik roma zamanından bugüne gelene kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kilistra antik kenti, konya’nın meram ilçesinde yer alan gökyurt köyü’nde bulunuyor.
  m.ö. 3. yüzyılda yerleşim yeri haline gelen ve kapadokya’ya benzeyen atmosferi ile dikkat çeken kent, tarihi kral yolu üzerinde yer alıyor. haç planlı şapel, sümbül kilise ve büyük su sarnıcı antik kentte görülebilecekler arasında bulunuyor.

  54. isaura antik kenti ve zengibar kalesi
  1860 metre yükseklikteki bir tepe üzerine kurulan isaura antik kenti, konya’nın bozkır ilçesinde yer alıyor. su kaynaklarının bol olduğu ve şehrin pek çok yerinin rahatlıkla gözlemlenebildiği bu tepe özellikle seçilmiş. buradaki antik kent, zengibar kalesi olarak da biliniyor. kentin mimarisin bakıldığında yüksek bir sanat anlayışının hakim olduğu görülebiliyor.

  55. kubadabad sarayı
  konya’nın gölyaka köyü’nde bulunan kubadabad sarayı, sadeddin köpek tarafından selçuklu sultanı ı. alaeddin keykubad’ın emriyle yapılmış. 1220 senesinde yapımına başlanan saray, 1236 senesinde tamamlanmış.
  kubadabad sarayı külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek anadolu selçuklu saray yapısı olarak görülüyor. saraydaki kazılarda ortaya çıkan çini eserleri karatay müzesi’nde görebilirsiniz.

  56. selçuklu köşkü
  kılıçarslan köşkü olarak da bilinen selçuklu köşkü’nün sultan ıı. kılıçaslan’a ait olduğu düşünülüyor. alaeddin tepesi civarındaki köşk, sultan alaeddin keykubat zamanında onarılmış ve genişletilmiş. günümüzde korumaya alınmış bir kısmı görülebiliyor.

  57. aya elena kilisesi
  sille köyü’nde yer alan aya elena kilisesi, m.s. 372’de bizans imparatoru constantin’in annesi helena tarafından yaptırılmış.
  hac amacıyla kudüs’e giderken konya’ya uğrayan helena sille’de bir mabet yaptırma kararı almış. tarihte farklı kültürlerin bir arada yaşamış olduğunu gösteren bu kilise, anadolu uygarlıkları için özel bir anlam taşıyor.

  58. aziz pavlus kilisesi
  tarihi bir roma katolik kilisesi olan aziz pavlus kilisesi, konya’nın meram ilçesinde yer alıyor. fransız gotik mimari özellikleri gösteren kilise, 1910 yılında inşa edildi. 1963 senesinde bakım ve onarım çalışmaları yapılan kilise bugün de görevine devam ediyor.

  59. zazadin hanı
  13. yüzyılda, 1235-1236 seneleri arasında yaptırılmış olan zazadin hanı, anadolu selçuklu dönemine ait bir kervansaraydır. 2008 yılında konya belediyesi tarafından restore edilen ve turizme açılan han, vezir saadettin köpek tarafından yaptırıldı.

  60. dokuzun hanı
  1210 yılında emir-i ı·gˆdis¸an hacı ı·brahim bin ebu bekr tarafından yaptırılan dokuzun hanı’nın mimarı, osman bin abdurrahman’dır. konya’ya 24 km uzaklıkta bulunan han, anadolu selçuklularının erken dönem kervansarayları arasında önemli bir yer tutar.

  61. şifa sultan hamamı
  konya’nın tarihi hamamlarından biri olan şifa sultan hamamı, meram ilçesinde yer alıyor. en eski türk hamamı olarak bilinen bu eser, 1258-1283 yılları arasında fahrettin ali tarafından yaptırılmış. selçuklu hamam mimarisinin güzel bir örneği olan hamam günümüzde de hizmetine devam ediyor.

  62. ivriz kaya anıtı
  konya’nın ereğli ilçesinde bulunan ivriz kaya kabartması, önemli bir geç hitit sanatı yapıtıdır. m.ö. 1180-700 yıllarında tuvana kralı varpalawas tarafından yaptırılan anıtta arami, asur ve frig etkileri görülüyor. yıllar öncesinden günümüze ulaşan özgün bir eser olması sebebiyle bu anıt oldukça ilgi görüyor.

  63. oymalı yer altı şehirleri
  konya’nın karapınar ilçesinde bulunan akören ve oymalı köylerinin sınırları içinde bulunan oymalı yer altı şehirleri’nin tarihi, m.s. 7. yüzyıldan sonrasına kadar uzanıyor. bölgede gerçekleşen baskınlardan korunmak isteyen halk, kayaları oyarak bölgede 36 tane yer altı şehri inşa etmiş. bu şehirlerde hava bacaları, kiliseler, ahırlar gibi çok fazla detay bulunuyor. mevlana türbesi’nin yanında yer alan cami, günümüze gelene kadar farklı dönemlerde onarımlar geçirdi. klasik osmanlı mimarisinin konya’daki en güzel örneklerinden biri olarak görülen sultan selim camii, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

  64. alaeddin camii ve sultanlar türbesi
  konya’nın merkezinde, alaeddin tepesi üstünde bulunan alaeddin camii, şehirdeki inanç turizmi açısın

  *yeme-içme

  köfteci ateş baba
  ali baba fırın kebap salonu
  pideci hasan şendağlı
  mithat tirit salonu
  hacı şükrü – merkez şubesi
  serenade etliekmek
  kabakçı ali
  bolu lokantası

  kaynak: google sağ olsun...

  edit: `@aysetatilecikti` uyardı sağ olsun, akşehir gölü kurumuş, iplikçi camii akşehir'de bulunuyormuş, nasreddin hoca festivali artık yapılmıyormuş. ben gitmeyeli en az 30 sene olmuştur.
42 entry daha