şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • izlediği yayılmacı politikayla bilinen, inatçı mantar türlerinden biridir. deri yüzeyinde halka şekline benzeyen kırmızı lekelere benzer bir görünümü vardır. kızarıklık, kaşıntı ve pul pul dökülme belirgin özelliklerindendir. müdahale edilmediği takdirde sınırlarını giderek genişletir.
    bir rahatsızlığımdan ötürü uzun süreli antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştım. bundan dolayı diye düşünüyorum benim de iki bacağımda aynı belirtilerle meydana geldi. doktora gittiğimde krem yazıp gönderdi. doktorun verdiği krem işe yaradı; kaşıntı,kızarıklık pullanma hepsi bitti derken yine tekrarladı. aynı kremi kullanayım dediğimde ise kremin işe yaramadığını fark ettim. lanet olası mantar kullandığınız ilaçlara direnç kazanıyor. en kısa zamanda doktora tekrar gitmeyi düşünüyorum. içinde bulunduğumuz durumdan ötürü hasteneye gitmeye de çekiniyorum açıkçası. doktora gitmeden de halledebilirsin, ben atlattım diyen gazilerin yardımlarını bekliyorum.
    edit: izokonazol içeren kremlerden travacord ve itrakonazol içeren ilaçlardan funit 100 mg kapsül kullanmaya başladım. itrakonazol gerçekten çok güçlü bir antifungal. ilk günden etkisini göstermeye başladı. 15 gün içinde bir bölge tamamen diğer bölge ise neredeyse iyileşti diyebilirim.
    not: doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyorum.