şükela:  tümü | bugün
3055 entry daha
 • kendimi bir yunan milliyetçisinin yerine koyduğumda, türkiye'ye bakarak yaşayacağım ulusal tatmini, tarif edilemez olacak ülkedir.

  19 kasım 2002'den bir haber:

  "...görüşmeden sonra yunan dışişleri bakanı papandreu, yunan basınına bir brifing veriyor. ilginç bir perde arkası. bugüne kadar türkiye ile yunanistan liderleri ne zaman ve nerede masaya otururlarsa otursunlar, sonrasında yunanlıların kendi aralarında yaptığı bir espri var:

  ‘‘attila, yine attilalığını gösterdi.’’

  yani, türkleri görüşmelerde hep şahin görüyorlar. papandreu dün yunanlı gazetecilere ‘‘yılardır ilk kez attila ile görüşmedik’’ diyor."

  https://www.hurriyet.com.tr/…-ile-gorusmedik-110472

  düşünsene, yunan milliyetçisisin, türkiye'de iktidara siyasal islamcılar geliyor. ulusalcılığa karşılar. dış politikada tavizler vermeye açıklar.

  artık attila olarak görülmeyen türkiye başbakanı, kıbrıs'ta annan planı referandumu öncesi "yes be annem," diyor, sonra yunan ordusu ege'de 18 türk adacığını fethediyor. türkiye'den ses yok.

  aynı hükümet türk ordusuna düzenlenen kumpasları bir demokrasi mücadelesi olarak savunuyor, öyle ki, başbakanı, kendini davanın savcısı olarak bile görüyor. bu arada tsk'nın milgem projesini hayata geçirenler, yani, yunanistan'ı ürküten isimler hapse atılıyor, kimi hastalanıp ölüyor, kimi intihar ediyor.

  türkiye'de din adamlarına baktığında çoğunun ulusalcı olmadığını görüyorsun. hatta, "keşke yunan galip gelseydi," diyecek kadar ileriye gidenler var. atatürk'le, cumhuriyet'le sorunları var. atatürk'e hakaret edenler var. hristiyan memleketlerde din adamları ülkesinin ulusalcısı, ajanı, fedaisi bile olurken, türkiye'de müslüman din adamları için bu söz konusu değil. "türkçülük haramdır," diye açıklama yapan ilahiyatçıları var. çoğu kemalist değil. kemalizm'in ne olduğunu bile bilmiyorlar. cehalet ve laiklik düşmanlığı almış başını gitmiş.

  devletin her kademesine sızmış dinci bir yapılanma darbeye kalkışıyor. başarısız darbe girişimi sonunda ülkene kaçanlar oluyor. hükümet askeri okulları kapatıyor, hani, şu osmanlı'dan beri açık olan köklü okulları. çıkardığı subaylarla ülkene kök söktürmüş okulları kapatıyorlar, darbeyi bahane ederek. yerine açılan okulların başına tarihçi profesörü getiriyorlar.

  en sonunda, mavi vatan doktriniyle, doğu akdeniz ve kıbrıs'ta türkiye'nin çıkarlarını savunan, bunu bilimsel bir çalışmayla taçlandıran generali istifaya sürüklüyorlar. açtığın haber kanallarında bu generalin çalışmalarından haberdarsın, kitabını tanıtıyorlar, ülkene sıkıntı çıkaracağını biliyorsun, ama, o da ne? türkler kendi generallerini kritik görevlerinden alıp pasifize ediyorlar, istifalarına sebep oluyorlar. üstelik, türk halkı ve muhalefeti buna kayıtsız kalıyor.

  gerçekten bir an için kendinizi yunan milliyetçisi olarak hayal edin. sevmediğiniz türklerin başındaki iktidar, milliyetçilik duygularınızı arsızlaştırmaz da ne yapmaz?
18 entry daha