şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • aşı damar yolundan yapılmaz kas içine enjekte edilir. ikincisi damar içine öyle bir çip vermek emboliye sebep olur ölmezseniz serebrovasküler olay geçirip felç kalırsınız.
  cehaletle şiddetle savaşmalıyız. doktorun lisansı iptal edilmeli. toplumu yanlış yönlendirdiği için büyük cezalar almalı. toplumu da döve döve eğitmek gerekiyor. yoksa felakete gidiyoruz.

  ekleme: komplo teorilerine inanan yazarımsılar mesaj atıyor. halkımız okusun diye detaylı açıklamam gerekiyor. tüm dünya'da aşılar dört yolla kullanılır. bunlar:
  1. intradermal (deri içi): bcg (verem)
  2. intramuskuler (kas içi): difteri, tetanoz, boğmaca, hib, hepatit a ve b, influenza, kuduz
  3. subkutan (deri altı): ipv, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, meningokok
  4. oral (ağızdan): opv, rotavirus
  dikkat ederseniz intravenöz yol (damar yolu) yok. bunun birçok sebebi var. tıbbi sebepler de var uygulama pratikleri açısından da uygun bulunmuyor. tıbbi bir bilgisi olmayan arkadaşlar internetten buldukları bir makale ile iv aşı yapılıyormuş bak diye gösterdiler. attıkları makalede bcg aşısının hayvanlarda damardan denendiğini ancak insan çalışmalarının yapılmadığını görüyoruz. ilaçlar ve aşılar faz 0, faz 1, faz 2 ve faz 3 çalışmalarından geçmeden kullanılamaz. aşı geliştirmenin bu kadar uzun sürmesinin sebebi de bu sürecin uzun olmasıdır. fda ve diğer sağlık otoriteleri faz 3'ü geçmeyen aşı ve ilaçların kullanımına izin vermez. söz konusu çalışmalar faz 1'e bile geçememiş. hiçbir insanda denenmemiş. lütfen tıbbi okur yazarlığınız yoksa olayları kafanıza göre yorumlamayın. bilenlere sorun. komplo teorilerine inanmayın. bir şey çok hollywood filmi gibi geliyorsa muhtemelen yalandır ve sansasyon amacı güder.
282 entry daha