şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1149 entry daha
 • ön edit: tahmin ediyordum ama bu kadar okuduğunu anlamazlık yapacağınızı düşünmezdim. ne asgari ücrete düşsün dedim ne de az çalışıp çok kazanıyorsunuz dedim. aksine allah daha çok versin diyorum. benim söylediğim şey bu ülkede emekçinin maaşının 5 katını alıp düşük düşük diye ortalarda dolanmamanız. ya da memlekette sadece sizin öss'de iyi puan yapmadığınız. ki bunu da örneklerle belirttim. ayrıca vergi indirimi yapılan şirketleri de dert ediyorum ancak ad hominem'le iletişim kurulmaz. öngördüğüm gibi bazıları "doktor olsaydın xd" "asıl senin maaşın düşük, bizimki değil" gibi entryler girmiş. bazıları da pandemi bitti demek ki ehehe diye şaka yapıyor. lütfen işbu entry okunurken gözünüzü kullanın:

  arkadaşlar farkında mısınız bilmiyorum ancak devlet memurlarının maaşları siz kabul etseniz de etmeseniz de maalesef! bu halkın, özel sektörün, üretimin cebinden çıkıyor. asker, polis, öğretmen, hekim, imam... e bi zahmet bu halk en azından kendi arasında konuşabilsin vergisinin nereye gittiğini. ona da müdahale etmeyin. demokrat görünümlüsünüz bir de.

  hekim suserların çoğu özel sektörde kazanılan maaşları (kuaför, futbolcu, esnaf gibi) örnek göstererek kendi maaşlarının düşük olduğunu savunmuş. ve tıkandıkları yerde "çalışsaydın da doktor olsaydın aw" demek durumunda kalmış. e o zaman sen de kuaför, futbolcu, manav olsaydın derler adama. nasıl bir mantık çelişkisi bu?

  çalışma konusuna gelmişken; tıp puanı yapıp odtü'ye giden ve otomobil tasarlayan mühendis, yeni mezun pratisyen hekim maaşına 20 yılın sonunda (belki) erişebiliyorsa kusura bakma da bekçi maaşına da takılır doktora da. ne yani o çocuk öss'de puan yapmamış, zor bir bölümü bitirmemiş mi? üstüne üstlük hekimlerin ekseriyetinin tus'a girmek için 50 aldığı puanı aşan yds sonuçları, çizim programları, kursları da alıyor. haa yds'den neden 50 alıyorsunuz diye kızmıyorum. zaten ingilizce öğrenmemek için tıp seçmişsiniz malum.

  çalışma, yorulma meselesi de malumunuz. herhalde sizden başka kimse yüksek gerginlikte çalışmıyor sanıyorsunuz. nöbeti uykusuz bir şekilde hastanenin oksijen teknisyeni de tutuyor. sınır karakolundaki asker, demir-çelik fabrikasındaki mesaideki işçi de. bir hatası milyon dolarlara varacak riskte de çalışabiliyor. herkes bu koşulları seçerek bu işe girdi.

  evet arkadaşlar, memlekette sosyal adalet yok. belki türkiye 100.sü olmuş pırıl pırıl gençler işsizken gelip de bu başlığa "düşük olan maaştır. avrupa'da böyle, futbolcu maaşı şöyle" gibi saçma argümanlar yazmayın bari. umarım hepiniz daha çok kazanırsınız. ancak asgari ücretin 2300 lira olduğu ülkede asgari ücretin 5-6 katını işe daha ilk girişte alıp düşük olduğunu söylemek biraz ayıp oluyor. bir hekim, 15 bin ama bu iş yapılmaz demiş. e ne verelim kardeş? aylık 100 bin verelim istersen.

  (okuduğunu anlamayan andavallara: bekçi, imam, polis, hepsini konuşuyorum. ayrıca evet , sizinki düşmesin, diğer emekçilerin ücretleri yükselsin. saygılar.)
126 entry daha