şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
9261 entry daha
 • çok beceriksiz bir muhalefet partisi. sürekli olarak "akp'ye yarar" korkusuyla hareket ediyorlar. hatta kılıçdaroğlu hdp milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması meselesi gündeme geldiğinde, sırf "hayır dersek akp'ye yarar" diyerek evet demişti. bugün gelinen noktada bahçeli, kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasını öneriyor. akp gibi hukuka ve demokrasiye dair ne varsa istismar eden bir partinin eline böyle bir koz verip hdp'yi ateş altına atan kk'dır.

  yine aynı parti sırf seçmeden oy alacağız diye ilkesizleşti. bugün kimse çıkıp chp'nin ekonomide, dış politakada, kürt sorununda, laiklikte... yani türkiye'nin güncel birçok probleminde nasıl bir yerde durduğunu söyleyemez. hiçbir ilkesi yok partinin. bolu bb tanju özcan seçim vaatlerinde suriyelileri bolu'dan atacağını ve onlara yapılan belediye yardımlarını keseceğini söylemişti. bu resmen yabancı düşmanlığı ve faşizan bir yaklaşım. oysa imamoğlu tam tersini yaparak suriyelileri sahiplendi. birisi aynı parti içinde en temel meselede bile nasıl bu derece keskin ayrım olduğunu açıklayabilir mi? parti içi demokrasi diyecek olanlar için başta söyleyim. parti içi demokrasi partinin karar alma ve uygulama süreçlerinde, demokratik işleyişi hayata geçirmektir. yani iç işleyişte demokratik olunur, politikada ise ortaklık olur. chp'de parti içi demokrasi olmadığı gibi politik ve ideolojik konularda bile ortaklık yok.

  demokrasi demokrasi diye bağırıp parti içi demokrasi bile bitirdiler. parti içindeki ön seçimleri ortadan kaldırdılar. sonra bir çok sol chp'li mv ve bb adayını listelerden çıkardılar. parti mk'sı tek bir yerden listelerle partiyi yönetme başladı. demokrasi sadece lafta olmaz. tabandan tavana yayılmadıkça anlamsızlaşır.

  ayrıca şu "akp'ye yarar" kafası da artık akp'nin belirlediği alanlarda siyaset yapmaya dönüştü. genel başkanlarına yumruk atıldı doğru düzgün tek bir tepki bile çıkmadı. genel başkanlarının önüne mermi atıldı, bir protesto bile yapmadılar. yapılanlar ise tek tük ve kuru gürültüden başka bir şey değildi. gençlik kolu başkanlarına silah çektiler ve hukuksuz biçimde tutukladılar yine sesleri çıkmadı. şimdi de cami meselesinde akp'li gibi konuşuyorlar. kaftancıoğlu bile akp'li dili kullanıyor. ne olmuş iki üç camide çav bella çaldıysa. şimdi de eski chp il başkan yardımcısı camide okunan çav bella'nın videosunu paylaştı diye gözaltına alınmış. konu ile ilgili sadece barış yarkadaş'ın bir tweeti var. o kadar. şu hukuksuzluğu bile kanıksamış bir chp var.

  işin garip tarafı, tüm muhalefet olarak chp'ye muhtacız. fakat chp cesur olup, gerçtekten muhalefet yapmak yerine akp'den rol kapmaya çalışıyor. akp dinci ise chp daha dinci olmaya çalışıyor. akp anti-laik ise chp daha anti-laik olmaya çalışıyor. istanbul seçim öncesi imamoğlu'nun kur'an okuması topluma ne katar? dinin siyasete alet edilmesi değil midir bu? her zaman buna karşı çıkmıyor muydunuz?

  sanırım korkut boratav demişti. chp kitlesi kadar bile solcu olsa daha başarılı olur diye.
73 entry daha