şükela:  tümü | bugün
388 entry daha
  • şu anda yapılabilecek en kötü yatırım, parayı faize yatırmaktır. bugün yıllık azami faiz oranı yüzde 6 ile 8 arasındadır. bunun yüzde 10 nunu stopaj vergisini olarak düşerseniz elinize geçecek net gelir ortalama yüzde 6.5 e düşer ki bu reel enflasyonun çok altındadır. üstelik bir yılda 40 bin liranın üzerinde bir faiz geliri elde etmişseniz bunu yıllık gelir vergisi beyannamesinde göstermek zorunluluğu vardır. bu şekilde yüzde 5 daha vergi ödemek zorundasınız. neticede faizde anaparanız birkaç yıl içinde sıfıra iner. siz siz olun bu aralar parayı faize yatırmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. hüsrana uğrarsınız.
    madde 2:
    ev almak ve bundan kira geliri elde etmek faize göre biraz daha mantıklı yatırımdır. ama yine bu ortamda mükemmel bir yatırım sayılmaz. en azından paranız belli bir kira getirisi sağlayacağı gibi emlağınız, yıllık değer artışı ile anaparanız nispeten korunmuş olur.
    böyle kriz ortamlarında özellikle konut kredisi faiz oranları düşük iken uzun vadeli konut kredisiyle ev satın alabilirsiniz. bu durumda en fazla 2 yıl kredi borcunu verebilecek paranız hazırda olmalıdır. 2 yıldan sonra elde edeceğiniz kira geliri kredi borcunu ödeyecek 6 yıldan sonra ödeyeceğiniz taksit miktar enflasyondan dolayı eriyip minimum seviyeye inecektir.
67 entry daha