şükela:  tümü | bugün
396 entry daha
 • ayet: (2/275)
  faiz yiyenler(kabirlerinden),şeytan çarpmış kimse gibi kalkarlar. bunun sebebi onların, "alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. halbuki allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. artık kime allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de allah’a kalmıştır. kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.
  (3/130)
  ey iman edenler! kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.”
  (30/39)
  insanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz allah katında artmaz. allah’ın rızasını kazanmak için verdiğiniz zekata gelince, işte zekatını veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.
  hadis:
  cahiliye döneminin faizli alışverişleri kaldırılmıştır. yüce allah, kaldırılan ilk faizin, abbas b. abdilmuttalib'inki olmasını emretmiştir. ancak ana paralarınız sizindir. ne siz haksızlık edebilirsiniz, ne de haksızlığa uğratılacaksınız. allah, faizli alışverişin yapılmayacağını, icrası kesin hüküm haline getirdi. kaldıracağım ilk faiz amcam abbas b. abdilmuttalib'in faizli alışverişlerindeki faizdir. (veda hutbesi)
  dikkat edin!!!
59 entry daha