şükela:  tümü | bugün
106 entry daha
 • izlemeyi az önce bitirdiğim, şiddetin bin bir tonunu içeren, aşırı rahatsız edici ve "insanlar bu kadar kötü, vahşi ve korkunç olabilir mi? diye defalarca sormama sebep olan film.

  jerzy kosinski’nin kitabından uyarlanan the painted bird filmi, ikinci dünya savaşı’nda ailesi tarafından koruyucu bir yaşlı kadının yanına gönderilen ve yaşlı kadının ölmesi sonucu köy köy gezip, her türlü işkence ve kötülüğe maruz kalarak büyüyen bir çocuğun hikayesini anlatıyor. kitabı senaryolaştırıp yöneten ise václav marhoul.

  filmi izlemeden önce adına çok takılmıştım, neden boyalı kuş konur ki bir filmin ya da kitabın adı?
  hem boyalı kuş, boyanmış bir kuştan başka ne anlama gelebilir ki??

  filmin küçük kahramanı hem yaralı hem de tam bir boyalı kuş.
  şöyle ki; minik yavrumuz köy köy kendine sığınacak bir yer ararken, kuş yetiştiren yaşlı bir adamın yanında kalıyor bir süre. ve yaşlı adam bir kuşu boyayıp, sürüsünün içine salıyor. kendi arkadaşlarından oluşan bu sürü, boyalı kuşa ne yapıyor biliyor musunuz?
  hepsi birden onu gagalayarak düşürüp öldürüyor. çünkü boyalı kuşumuz artık onlardan biri değil, onlara benzemiyor ve çok farklı.

  insanlar da böyle işte! kendine benzemeyen, farklı ve değişiklere karşı tahammül sınırı çok dar ve anlayışsız.

  film siyah-beyaz ama şu çok net anlaşılıyor; genelde köylerdeki herkes sarışın ve renkli gözlü ama bizim isimsiz miniğimiz siyah saçlı, kara kaşlı ve kara gözlü yani farklı, bu sebeple dışlanıp her türlü işkence ve iğrençliği görmeye mahkum....

  ben filmi izlerken inanılmaz zorlandım, hem bu anlamda hem de 2 saat 49 dakikalık süresiyle herkese önerilecek bir film olmadığını düşünüyorum.

  filmin yönetmeninden romanın yazarına, oyuncularından kameramanına hepsini tebrik ederek 10 üzerinden 9 diyorum.

  1 puanı; yetersiz konuşmalar yüzünden kırmak istiyorum. o kadar olay oldu, dünyanın şeyi yaşandı ama filmde neredeyse tam bir cümle bile duyamadım. biraz daha karşılıklı replik olsaydı 10 üzerinden 11 verebilirdim...
23 entry daha