şükela:  tümü | bugün soru sor
3 entry daha
  • teoriye göre ural dilleri ile altay dillerini çatısı altında toplayan dil ailesi. bu teori uzunca bir süre önce batılı dilbilimciler tarafından terk edilmiş olup, ülkemizde hâlâ okullarda okutulmaktadır.

    iki dil ailesinin birbiri ile olan ilişkisini kanıtlayacak yeterli çalışma yapılmadığı yaygın olarak söylenir, ancak teoriye hala saygın bir teori gözüyle bakan dilbilimciler de mevcuttur.

    bu iki kelimeyi ayırıp onlara ayrı ayrı aileler bahşettiğinizde bile sorun çözülmüş değildir. altay dil ailesi de kendi içinde tartışılmaktadır. korece, japonca ve moğolca'nın dahil olup olmadığı tartışmalıdır. türkçe ile akraba olduğu hiç tartışma götürmeyen dillere "türki diller" (turkic languages) derler, ki onları hani neredeyse okuyup anlarsınız, tersinin iddiası zaten çok zordur.

    biz türkçe konuşucuları için özellikle tartışma yaratan kısım fince-macarca- estonyaca (ural--> fin-ugor dillerinin "büyük" olanları) ile türkçe arasındaki ilişkidir. türkçe ve macarca arasında bazı karşılaştırmalı çalışmalar bulunmakla beraber, türkçe-fince arasında hemen hemen hiçbir ciddi karşılaştırma yapılmış değildir. ve fakat fince ile macarca arasında yapılan çalışmalar var tabii. ancak bir babayiğit bu meseleye el atmalı ve el atmamakla kalmayıp ömrünü vermelidir (ve de sorunun cevabını bilince mi ne olacak? kurcalamayın kardeşim böyle şeyleri, hayat da boş zaten).
31 entry daha