şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
  • ilk kez g.w. harris'in 28 aralık 1911'de yazdığı kısa bir makalede kullandığı ve literatüre kazandırdığı kavramdır. ardından ise sistemli olarak ilk kez kavramı rudolf kjellen 1920'lerde kullanmaktadır. türkiye ve dünyada ise kavramı dillerimize dolayan esas isim michel foucault. ona göre; modern devletin bir taktiğidir ve modern devletler artık kendini ölüm mefhumundan sıyırarak yaşatma eksenli inşa etmişlerdir. ölümden sıyrılmalarının en büyük nedenlerinden biri bu alanda devlet mekanizmasının etkisiz kalışı ve elbette kapitalist reproduction süreçlerinde emeğin, iş gücünün gerekliliği.

    bu noktada giorgio agamben bir şerh koymuştur ve foucault'nun belirsizliklerle dolu bir miras bıraktığını ifade etmiştir. zira foucault college de france derslerinde de dahil olmak üzere net bir tanım bırakmamış ve muğlâklıklar üzerinden bir şema çizmiştir. agamben bu nedenle kavramın eksikliklerini gidermeyi ve yeni bir okuma yapma gerekliliğini ortaya atmıştır. onun getirdiği farklı yorum ise antikiteden beri esasında kavramın arkeolojisini yapmaktadır. agamben kavramı modern devlet aygıtıyla ilişkilendirmez ve arkeolojik çalışmasını çok daha eskilere götürür. agamben bu noktada biraz daha istisna hali üzerinden bir yapı inşa ederek carl schmitt üzerinden yeni bir okuma gerçekleştirir.

    kavrama katkı yapan kişiler bunlarlar sınırlı değil tabii. thomas lemke, antonio negri, michael hardt gibi isimleri de bu alana gönül rahatlığı ile dahil edebiliriz. ancak en başta da belirttiğim gibi alan okumaları ve üretimleri maalesef michel foucault kıskacında kalmıştır.
3 entry daha