şükela:  tümü | bugün
66 entry daha
 • makyaj yapmak, iranlı kadınlar arasında bir gelenektir. bize ya da iranlılardan başka herkese abartı veya garip gelse de iranlıların çok eski kültüründe var bu. hatta o kadar eskidir ki farklı renklerdeki otları taşlara sürterek ezer, çıkan farklı renklerdeki yaprak özsularını yüzlerine sürer öyle makyaj yapmaya başladıkları söylenir tarih sürecinde.

  arap erkeklerindeki sakal çizdirme gibi. araplarda kadınlar tarafından çok beğeniliyormuş muntazam çizgi şeklinde sakallar. tam tersi kadınların çizgi kaşları da erkekler tarafından beğenilen bir durumdur.

  iran kadınlarının arasında moda dudak estetiği yaptırmak. parası olan kadınların yarısından çoğu yaptırıyor dudaklarına estetik. makyajları bize göre abartı ama onlarda ne kadar çok yaparsan ve bunu yüze ne kadar iyi uygularsan o kadar dikkat çekici ve hoşmuş onlara göre. yani ne kadar çok makyajı ne kadar ustalıkla sürebiliyorsun.

  bu arada acem ve pers kadınlarının belleri anadolu kadının beli gibi ince bir görüntüye sahip. saçları kapalıdır ama kesinlikle türban takmazlar yani sıkı bi örtü yok. örtü ne kadar bol ve düzgün bağlanırsa o kadar hoş gözükür. yani çok bol örtüyü ne kadar düzgün ve hoş bağlayabiliyorsun bu önemli. ve saçlarının genelde bir kısmı gözüküyor.

  bunların haricinde 20. yy modasının tümüyle hakimidir iranlı kadınlar. şeyh rıza pehlevi’nin kadınların kapanmasını yasakladığı dönemle birlikte özellikle 1930-40’lardan sonra tüm dünya modasına yön vermişlerdir iranlı kadınlar. dünyada ilk mini etek giyen kadınlardır.

  dünyadaki en eski kültüre sahip iran kadınları neredeyse hiçbir kültürün etkisi altına girmemişlerdir. arap kadın kültürü altına bile girmemiş hatta arap kadınları iran kadınlarının kültüründen etkilenmişlerdir.

  79’daki humeyni islam darbesinden sonra müthiş baskılı bir islam rejiminin altında yaşıyorlar kırk yıldır ama son yıllarda özellikle son on yıldır neredeyse her yıl yürüyüşler mitingler gösteriler düzenleyip kadın haklarını haykırıyorlar sokaklarda. bu konuda çok takdir hakediyorlar gerçekten. en son hatırlarsınız iranda kadınlar futbol maçı izlemeleri yasaktı, bu yasağı da kırdılar sonunda ve maçlara gidebiliyorlardı.

  bana sorarsanız ben en çok baskıya boyun eğmeyen devrimci yanlarını seviyorum. rejim taraftarı yok mu tabiki var ama biz direnişçilerden yanayız. dünyayı kadınlar, kadın hakları ve kadının özgürlüğü kurtaracak.
50 entry daha

hesabın var mı? giriş yap