şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • fellini'nin ilk renkli filmi olmasından mıdır bilinmez renk kullanımı konusunda inanılmaz bir ziyafet çektirir bu film. her duyguyu bir renkle yansıtmaya çalışan fellini, bunun için mobilyaları, kıyafetleri, doğal ortamı şekillendirmekten çekinmemiş, cömert renk kullanımı ile izleyenlerden tam puan almıştır. her sahnesi ayrı bir göz dolgunluğu yaratan, sahneleri çıkarıp duvarınıza asma isteği uyandıran filmde klasik fellini öğelerinin fazlasıyla kullanıldığı görülür. pudralı suratlar, abartılı makyajlar, normal ötesi karakterler, göz doldurucu kıyafetler, nino rota'nın inanılmaz tınıları...

    filmde giuletta rolünü üstlenen, şirinliği ve mimikleri kullanmadaki ustalığı ile çok başarılı bir oyunculuk sergileyen giuletta masina aslen fellini'nin karısıdır ve gerek isim benzerlikleri, gerekse de anlattığı hikaye bakımından filmin otobiyografik öğeler taşıdığına yönelik iddialar da filmle beraber yer almaktadır.

    filmin çekimlerinden sonra fellini, filmi çekme aşamasında lsd kullandığını itiraf etmiştir ki bu da bir nevi filmdeki cümbüşün mantıklı açıklaması olarak düşünülebilir.

    bunun yanı sıra iki dalda oscar'a aday olmuş, 1966'da da en iyi yabancı film dalında da altın küreyi fellini'ye kazandırmıştır.
13 entry daha