şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
30452 entry daha
 • yüzüklerin efendisinden bildiğimiz güç yüzükleri nasıl doğdu, hepimiz filmde sauron tarafından yapıldığını biliyoruz fakat hikayenin aslı tam olarak bu şekilde değildir.

  sauronun efendisi melkor , valar tarafından hezimete uğrayınca. sauron hemen ortadan kaybolması gerektiğini anladı ve gözlerden ırak ve sadece kendisinin bildiği bir yere gizlendi. tabi bu kaçış ve saklanış öyle kısa sürmedi çünkü kendisini nasıl bir son beklediğini biliyordu. bunda dolayı gizlenme ve kaçış yüzyıllar sürdü. ortalığın durulduğunu ve hikayelerin unutulmaya yüz tuttuğunu anlayan sauron sonunda ortaya çıktı. tabi ki unutulmuş hikayelere güvenemezdi, bundan dolayı şekil değiştirme özeliğine sahip olduğundan dolayı güzel görünen parlak ve aydınlık bir şekle dönüşmüştü. bu durumdan istifade ederek insan ve elflerin arasına karıştı.

  daha sonra kendisine hediyeler veren anlamında annatar ismiyle tanıttı. tanıştığı herkese öğütler veriyor, değişik büyüler ve beceriler öğretiyor, güler yüzlü bir varlık olduğunu gösteriyordu.

  sonunda bu davranışları sayesinde noldor elfleri arasından eregion'un elf demircileri arasında büyük usta olan celebrimborla arkadaş oldu. tabi bu arkadaşlık lady galadriel, elrond ve noldor yüksek kralı gil-galad tarafından iyi karşılanmadı sebebi ise annatara güvenmemeleriydi.

  neyse hikayeye geri dönelim annatar kendisinin büyü gücüyle celebrimborun demircilik marifetlerini birleştirmek istemektedir ve bu konuda onu ikna etmeye çalışmıştır. sonunda ikna olan celebrimbor ile büyülü yüzükler konusunda denemeler yapmaya başlamışlardı. bu denemelerin sonunda güç yüzükleri üretilmişti.

  fakat celebrimborun bilmediği bir şey vardı, kendisinin bilgisinden faydalanan annatar hüküm dağında diğer yüzüklere hükmedecek tek yüzüğü dövdüğünü bilmiyordu. annatar yani sauron gizliden yaptığı yüzüğü parmağına taktığında ve diğer yüzükleri istediğinde celebrimbor aldatıldığının farkına vardı.

  bunun üzerine elfler güç yüzüklerinden en güçlü olan üç yüzüğü saklamayı başardılar. fakat diğer yüzükler sauron tarafından ele geçirildi ve insanlara dokuz güç yüzüğünü ve cücelere yedi güç yüzüğünü verdi. cüceler insanlara nazaran daha iradeliydiler fakat onlarda kendi aç gözlülüklerine kapılıp gittiler. insanlar için hikaye böyle değildi ve adı tek bilinen angmar'ın büyücü kralı ve adı sanı bilinmeyen diğer sekiz kralı ele geçirmeyi başardı ve onları kendi hizmetkarı olan nazgullere dönüştürdü.

  düzeltme :imla
6055 entry daha

hesabın var mı? giriş yap