şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
15 entry daha
 • kötü çıkacaktır, zack snyder'i "ikinci mesih" gibi görenler tatmin olmayacaktır.

  zack snyder'ın filmlerinin temel sorunu "yeni watchmen" olmaya çalışması. watchmen çizgi romanının ilk yazılıp çizildiği 1986 yılında, alan moore "superhero deconstruction" gayesiyle çıkarmıştı onları. politik ilişkilere ve süper kahraman kültürüne karşı eleştiri içeriyordu. zack snyder bunu alıp bir filme çevirdiğinde dişe dokunur bir sonuç çıkmıştı, imdb'de 7.5/10 puana sahip durumda. ancak batman ve superman "deconstruct" edilmesi gereken veya edilebilecek şeyler değiller. batman, zaten "deconstruct" olmuş bir şehrin dünyasında masumları korumaya çalışan ve bu uğurda kendini eğitmiş birisi. superman ise insanüstü bir güce sahip olduğundan, bunu insanların yararı ve iyiliği için kullanmaya çalışan mütevazi bir karakter. bu iki karaktere bir film yapacaksan, bu "watchmen stayla" olamaz, "superman/batman: public enemies" gibi olur ki animasyon kalitesini boşverdiğimizde içeriği çok iyi bir filmdir.

  zack snyder'ın filmleri 6-7 puan seviyesinde filmler olarak kalıyorken, gelip de justice league'in başarısızlığını joss whedon'a suç bulanlar aptal ergenlerdir. imdb'ye bakıyoruz, man of steel 7/10, batman v superman 6.5/10, justice league 6.4/10, sonra vay efendim "dceu'yu joss whedon batırdı!". yahu zaten zack synder'ın çektiği filmlerin bir ayağı çukurda, joss whedon'u bırak onun yerine james cameron, ridley scott, quention tarantino'yu felan getir, yine dikiş tutturamayacaktı.

  mcu filmlerini "çocuk filmi" diyerek dalga geçen, ama aynı tarzda filmleri brightness'ı ve saturation'ı %5'e kısarak çektiklerinde stalker'la, the seventh seal'la, citizen kane'le, metropolis'le aynı seviyedeymiş gibi değerlendiren bir kesim var, cidden ben bu tiplere direk uyuz oluyorum.

  marvel çizgi romanları da, dc çizgi romanları da 12-18 yaş aralığına hitap eden serilerdir. vertigo ve marvel max serileri 18-25 yaş aralığına hitap eder.
  mcu filmleri marvel külliyatına saygılı hazırlanınca "çocuk filmi", dceu filmleri dc külliyatını piç edince "on numara beş yıldız yetişkin filmi" olmuyor. yok öyle bir dünya.

  dceu filmlerinin, özellikle snyder tarafından çekilen filmlerin çok ağır facia kötü senaryo, hikaye anlatımı, karakter gelişimi olduğunu görüyoruz. "yetişkin filmi" yapacaksan brightness ve saturation'ı %5'e çekerek yapamazsın, bu dediğim konulara mutlaka ağırlık vermen gerekiyor.

  benim için "constantine > question > batman > spider-man > diğerleri" olmasına rağmen dc filmlerini eleştiriyorsam, ama marvel filmlerini başarılı buluyorsam, marvel bağımlısı olduğum veya dc sevmediğim için değil, objektif bakarak değerlendirdiğim içindir.

  hadi man of steel bir nebze anlaşılır. ama "depresif bir superman"i tutup "daha da depresif bir batman" ile eşleştirdiğinde ortaya anlamsız, sıkıcı, tatsız bir sonuç çıkıyor. karakter gelişiminin olmaması da hikaye anlatımının zayıflığını köklüyor.

  hikaye konusundaki zayıflığın bu üç filme ne kadar ağır bir zarar yarattığını şurada detaylıca anlatıyor:
  https://www.youtube.com/watch?v=fxpirzumrvy
762 entry daha

hesabın var mı? giriş yap