şükela:  tümü | bugün
131 entry daha
  • amerika'yı ve trump'ı yakından takip edenler bunun çok da rastgele sallanmış bir tweet olmadığının farkında. "when the looting starts, the shooting starts" ne yazık ki amerika'nın ırkçı tarihine gönderme yapan bir nokta atışı. 1967'de ülkenin neredeyse tümüne yayılan olaylarda 159 ayrı bölgede siyahi isyanlar baş gösterince dönemin miami polis şefi, büyük ırkçı walter headley, oluşan yağmalara atıfta bulunarak bu ifadeyi kullandı:

    [kaynak]

    dolayısıyla bu ifadenin tekrar diriltilmesi trump'ın seçim ekibinin bilinçli bir mühendislik çalışması. bu sayede amerika'ya gerçekte kimin sahip olduğunu [beyazlar], kimin hâlâ köle gibi kullanıldığını [siyahlar] ve 21. yüzyıla girmiş teknolojinin hâlâ 19. yüzyıl kafasına sahip olduğunu [ırkçı] aba altından gösteriyorlar. trump bugün büyük ihtimalle twitter ve diğer sosyal medya kanallarına yönelik göstermelik atağını sürdürecek. tüm bunlar dikkatlice ayarlanmış bir seçim kampanyasının koreografisinden öte gitmeyecek. trump'ın bu yaz açıklanması beklenen bütçe güncellemesini salgın yüzünden oluşan volatiliteyi bahane ederek ertelemesi de bu kampanyanın ayaklarından birini oluşturuyor.

    twitter falan trump'ın umrunda değil. işin daha da ironisi, trump'ın seçilmesini sağlayan en büyük etmenlerin başında twitter, facebook ve manipüle edilmiş sosyal medya firmaları yatıyor (bkz: cambridge analytica). donald trump, tweet'lerinin yasaklanmasını özellikle istiyor ki tüm ilgiyi kendine ve kampanyasına çekerken amerika'nın ırkçı gönlüne de gönderme yapabilsin. zira onu başkan yapan kitle, aynı sersefil kitle. çöplüğün kralı olmanın yolu çöplüğü temizlemekle değil daha çok çöp atmakla mümkün. trump'ın kampanyası da bunu gayet iyi biliyor.
33 entry daha