şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • melih cevdet anday dilinden içerdekiler üzerine:

  "ilk oyunum yılanlar'ı 1946 yılında yazmıştım. devlet tiyatrosu'na yolladım. o yıllar ankara'da oturuyordum. devlet tiyatrosu'ndan oyunumun repertuara alındığına ilişkin bir yanıt geldi, ama oynanamayacağı da bana özel olarak söylendi. o yıl cumhuriyet halk partisi ile demokrat parti arasında geçiyordu seçim savaşımı, benim konum da seçim üzerineydi. tiyatro, iki partinin de alınacağından çekinmişti. partilerimiz çoğalınca bu çekingenlik ortadan kalktı. "yılanlar" çok sonra, merzifon'da amatör tiyatro severlerce sahnelendi.

  benim oynanan ilk oyunum "içerdekiler"dir. istanbul sehir tiyatroları'nca sahneye kondu. konu gerçek bir olaydan alınmıştır. yıllarca hapisanede kalmış bir gazeteci arkadaşımdan dinlemiştim.
  bir siyasal polis, elindeki tutukluyu konuşturmak için, onu eşiyle bulusturucağını söyler, ama plan başarılı olmaz. işte bu!
  ne yapacaktım bu konu ile ya da ne yapabilirdim? başlangıçta bilmiyordum bu sorunun yanıtını; her şey yazarken ortaya çıktı.
  komiserin tutukluyu sorgulamasını içeren ilk perdeyi bir haftada bitirdim. sonra bir hafta elime almadım oyunu, ikinci perdede olayın nasıl gelişeceğine bir tasarım da yoktu. eşi yerine baldızının ziyarete gelmesiyle tutuklu içinden çıkılmaz bir durumda kalmıştı. gelişmeyi kişilerim aldı yürüttü, ben neredeyse seyirci kalmıştım.
  bir de baktım ki, birinci perdede tutukluyu konuşturmak için komiserin uyguladığı zalimce yöntemi, ikinci perdede tutuklu baldızına karşı kullanıyor.

  elde etmek isteyen zalim oluyordu.
  sanırım, oyunum bu tümce ile anlatılabilir."

  not: yazı, 1995 -1996 sezonunda istanbul devlet tiyatrosu tarafından sahnelenmiş oyunun kitapçığından alınmıştır.
30 entry daha