şükela:  tümü | bugün
152 entry daha
 • nytimes olayları eldeki görüntüler, ses kayıtları ve beyanlarla baştan sona derleyip saniye saniye anlatmış: https://www.nytimes.com/…yd-arrest-death-video.html

  durumu olmayanlar için:

  floyd daha önce güvenlik görevlisi gibi işlerde çalışmış 46 yaşında bir adam. pandemi sebebiyle çalıştığı restorandaki işini kaybetmiş.

  o gün marketten sigara alıyor, arabasına geçiyor ama o sırada marketi işletenler floyd'un verdiği 20$'lık banknotun sahte olduğunu fark ediyor ve floydun arabasına giderek başka para vermesini talep ediyor. floyd bunu kabul etmeyince marketçiler polisi arıyor. floydun körkütük sarhoş olduğunu ve şuursuzca hareket ettiğini söylüyor şikayet edenler.

  olay yerine gelen polis nedense ilk iş olarak silahına davranıyor, daha sonra silahını geri koyup floydu arabadan çekerek çıkartıyor, duvara yaslayıp kelepçeliyorlar. floyd bir direnç göstermiyor bu olurken.

  adamı polis arabasına götürdüklerinde floyd klostrofobik olduğunu ve arabaya binmek istemediğini söylüyor, yere yığılıyor.

  bu noktaya kadar adamı öldüren polis memuru chauvin henüz olay yerinde yoktu. olay yerine kendisi gibi hakkında çok sayıda şikayet bulunan meai arkadaşı tou thao ile geliyor.

  yerde yatan floyd'u polis aracının içine sokmaya çalışıyor, sokamayınca geri çekip arabanın dibine yere yatırıyor. bu noktada başında 4 polis var.

  chauvin dizini floydun boynuna koyup bastırmaya başlıyor, floyd da inliyor ve nefes alamadığını söylüyor. bu sırada floydun ağzından kan akmaya başladığı için ambulans çağırılıyor ancak "çok acil değil" kodu ile. çok geçmeden kodu "acil durum" olarak değiştiriyorlar.

  bu noktada meşhur videoyu çeken kız geliyor ve malum görüntüyü çekiyor. yerde yatan, yalvaran ve acil durum için ambulans çağırılmış olmasına rağmen işlence edilen floydun videosu. bu videoda 7 dakika boyunca chauvin eli cebinde dizi ile floydun boynuna basıyor.

  polis "ne istiyorsun" diye soruyor, floyd nefes alamıyorum lütfen yapmayın diyor. polis "tamam, kalk ve arabaya bin adamım" diyor. floyd da "tamam, bineceğim" diye cevap veriyor.

  polis "hadi kalk da arabaya bin" diyor, floyd "hareket edemiyorum" diyor. neden hareket edemiyor? chauvin dizi ile boynuna bastırmaya devam ediyor da ondan edemiyor.

  o sırada chauvin daha da sert bastırdığı görülüyor, vücut ağırlığını veriyor ve floyd "anneciğim" diye ağlıyor.

  bu sırada diğer polis "kalk ve arabaya bin" demeye devam ediyor.

  floyd "yapamıyorum" diye cevap veriyor.

  videoda floyd 16 defa "nefes alamıyorum" diyor. bir noktada bilincini yitiriyor ama chauvin hala dizini bastırmaya devam ediyor. tao ise başında durarak izliyor ve video çekenleri engellemeye çalışıyor.

  diğer polislerden biri "acaba yan mı çevirsek" diye soruyor, chauvin hayır diyor ve basmaya devam ediyor.

  ambulans geliyor, o sırada chauvin'in dizi hala adamın boynunda. sağlıkçılar bacağını çek diyene kadar da çekmiyor. floyd'un nabsızı kontrol edip ambulansa alıyorlar ve itfayeden ek yardım talep ediyorlar(itfaye ne alaka bilmiyorum, belki yol açmayla ilgili bir durumdur belki farklı bir aletleri vardır solunumu duranlar için).

  olay yerine gelen itfaye adam nerede diye soruyor, polis memurları "bilmiyoruz" diyorlar ve 5dk boyunca ambulansın nerede olduğunu bulmaya çalışıyorlar.

  floyd yakındaki bir hastaneye getirildiğinde ölü ilan ediliyor.
108 entry daha