şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • tam ismi sergei vassilievich rachmaninoff(kısaca svr yani nickim).aşırı disiplinli bir hoca eşliğinde sürdürdüğü piyano eğitimine ellerinin inanılmaz büyüklüğü ve üstün müzikal düşünce üretme yeteneği eklenince birbirinden zor 4 piyano konçertosu bestelemiştir.shine'dan sonra meşhur olan 3.konçertosunda ne olup bittiğini anlamak isteyenler gölgede bırakılan ikinci konçertoya kulak vermelidir.ikinci konçertonun öyküsü ilginçtir:konservatuarı birincilikle bitiren ve yeteneği kabul gören rachmaninoff ilk senfonisini besteler.eser ağır eleştiriler alır.svr depresyona girer ve birsey besteleyemez hale gelir.dr. dahl tarafından hipnoz tedavisine alınır ve kendisine seanslar sırasında doktor tarafından "konçertonu besteleyeceksin,çok güzel olacak"şeklinde telkinde bulunulur.kendini toparlayan rachmaninoff 2.konçertosunu bestelemeye başlar,eser büyük başarı kazanır.
    rachmaninoff çalmayı güç kılan teknik olarak tam bir olgunluğa erişmeyi gerektirmesi yanında parçadaki kuvvetli ve değişken duyguların da yakalanması zorunluluğudur.bugün bir virtuozite gösterisi olarak ele alınan bu parçalar yalnız teknikle çalındıklarında hiçbir tat vermeyecektir.aynı zamanda 20.yüzyılın en büyük pianisti olan svr kusursuz bir zamanlamayla çaldığı bu eserlerde duyguyu ön plana çıkarır.
    2.konçerto için sviatoslav richter, evgeny kissin; 3. için vladimir horowitz, van cliburn ve martha argerich kayıtları edinilmeye değer gerçekten iyi kayıtlardır.
140 entry daha

hesabın var mı? giriş yap