şükela:  tümü | bugün
 • şurada yer alan yazıdır.

  tık kazandırmak istemeyenler için ;

  --- spoiler ---

  insanlar neden ateist olurlar? bunun yüzlerce cevabı olabilir. fakat genellikle bilimsel makaleleri okuyup atomların dünyasında kaybolan boş beyinler, okudukları bu makalelerin etkisinde kalarak ateistleşirler. bilime inanırlar ve bilimin her şeyi açıklayabileceğini zannederler. tanrıtanımazlık, genellikle üniversite sıralarında meydana gelir. nadiren lise çağında da görülebilir. insan bir kez ateistleşme yoluna girdi mi artık, dinle ilgili okudukları her şeye uydurma gözüyle bakmaya başlar. oysaki, bir meseleye nasıl bakarsan öyle görürsün. çirkin bir görüntüyü güzel görmek isterseniz, hemen olmasa da bir süre sonra muhakkak onu güzel görmeye başlarsınız. yani bakış açımız; anlamak istediğimiz şeyi bize gösterir. ateistlerde dine kuşku ile bakarlar ve din kitaplarını okuduklarında kendilerine göre çelişki çıkarırlar.

  ateistler hiçbir dine inanmazlar ve tanrı diye bir şeyin olmadığına inanırlar. oysa hiçbir şeye inanmamak da bir inançtır. yani inançsızlık diye bir şey yoktur. insan öyle ya da böyle muhakkak bir şeylere inanır. inançsız insan, boş bir beyindir.

  ateist olan insanlar kendilerine göre çok büyük bir risk almış olurlar. onların inancına göre, öldükten sonra bir tanrı varsa, büyük hezimete uğrayacaklar. muhtemelen, öyle bir durumda kendilerini savunarak kurtulabileceklerini sanırlar. yani “ey tanrı, mademki vardın, neden bana varlığını bildirmedin” gibi fantezi düşüncelerle kurtulabileceklerini düşünürler. oysa ki dinimiz islam’a göre o gün; “eyvah bana” diyenlerden olacaklardır.

  ateistlerin evreleri:

  herkese saygılı olmak.
  narsist olmak. (kendine aşıklık)
  hedonist olmak. (zevkperestlik)
  anarşist olmak. (kanun tanımamak)
  herkese saygılı olmakla başlayan ateistlik, zamanla narsistliğe dönüşür. kendisine âşık olmak, tüm insanların kendisine hizmet etmesini düşünmekle devam eder. sonraki aşamada hedonistleşir ve sadece zevk için yaşamaya başlar. ölümden sonra hayat olmayacaksa, yaşarken bütün zevkleri tatma arzusu başlar. son aşama olarak anarşistleşir ve tıpkı diyojen gibi dünyada kimsenin kendisine kanun koyamayacağını düşünürler. bazı ateistlerde başka bir son aşama daha olabilir. vahşileşmek. kimseye acımamak. bu aşama genelde batı toplumlarında ve dinsizliğin yaygın olduğu ülkelerde görülür. zevk için seri cinayetler yapabilirler. sonuç olarak ateistler herkese saygılı olduklarını söylerler fakat zamanla bu aşamalardan geçerek tehlikeli bir insan olabilirler. kuşkusuz, ömrü boyunca 1. evrede kalan ateistler de vardır.

  amerikalılar ateizm belasının ne derece tehlikeli olduğunu anladıklarından dolayı, dünyanın yönetimini böyle insanlara bırakmamak için her şeyi yaptılar. batılı ülkelerde bunun farkına vardı ve halklarını ateizmden korumak için çaba sarf ettiler. ateizm öylesine büyük bir tehlikeli inanca dönüşebilir ki; amerikalılar bunun çok iyi farkına vardılar ve bu nedenle her 1 doların üzerine ın god we trust yani biz tanrıya güveniriz (inanırız) yazdılar. çünkü 1 dolar herkesin cebine bir şekilde girecektir.
  --- spoiler ---
284 entry daha