şükela:  tümü | bugün
156 entry daha
 • dünya üzerindeki olaylara müdahale edebilen tek bir güç yok arkadaşlar.

  insanların örüntü algılama kuvvetleri çok gelişmiştir, ancak bunun bir yan getirisi olarak hiç ya da zayıf düzenlerin olduğu koşullarda bile örüntü algılama eğilimi gösterirler (bkz: pareidolia). bu nedenle dünyanın birden fazla ailenin elinde olduğu, bütün uluslararası politikayı bir iki ülkenin yönettiği düşüncesi, dış güçler vesaire çok yaygın komplo teorileridir. ancak gerçek bundan çok daha karmaşık. insan zihni bunu canlandıramadığı için çok güçlü bir iki etkene gücü devredip rahatlayabiliyor. ancak bu bir (bkz: bilişsel önyargı)dır.

  gerçekte olan, irili ufaklı bir çok faktör var. gerçekte olan şey aslında kaos, bir kaosta ise çok basit bir iki kuralla korkunç olaylar gerçekleşebilir (bkz: conway's game of life).

  koronavirüs salgını, abd olayları, fransa olayları hepsi çok basit olayların birikmesi ve birbiriyle girift ilişkilerinin domino etkisi yaratmasıyla oluyor. dünya'da globalleşmeden kaynaklı örümcek ağı benzeri bir yapı var ve ufak olaylar bütün dünyayı etkileyebiliyor.

  bu olayların nedenleri başlıca ülkelerin zayıf iç politikaları, kapitalist düzenin çarpıklığı ve globalleşme. yani öyle bir düğmeye basma, bir oyun vesaire yok. ülkelerin her birinin kendince oyunları var, bu karmaşık ağ içerisinde birbirine etki ediyor ve olaylar bu şekilde katmerleniyor.

  demek istediğim komploların bazıları çok mantıklı (bkz: ikiz kuleler'in bombalanması). ancak dünya'da hiçbir güç bu dinamiği kavrayabilecek kadar akıllı değil arkadaşlar. bir oyun öbüründen daha iyi olabilir ama öyle dalga geçtiğimiz dış güçler vari düşüncelere kapılmayın.
76 entry daha
hesabın var mı? giriş yap