şükela:  tümü | bugün
99 entry daha
 • her gün buna benzer korkularla işe giden, işini düzgün yapıp ekmeğine sahip çıktığı halde güvencesi olmayan; bin türlü stresi sırtlanan milyonlarca insan var.

  ne yapılıyor bu insanlar için? belediye, valilik, içişleri... kısacası devlet n'apıyor? pandemi yüzünden ekonomideki ürkütücü tabloyu konuşamaz olduk. insanlar sendikalaşamıyor, hakkını alamıyor. daha da acısı kimse bunu düşünmüyor bile. ne kadar korkunç bir ölümdür bu. geride kalan insanlar, sevenleri ne halde şimdi acep...

  birbirini eğlemek için hashtag açıp hayati mevzuları ciddiyetten uzak bir alaycılıkla irdelemek, şiddet dilinin yeniden ve daha irite edici şekilde tekerrürüne sebep olmak; dibine kadar politik olan meseleleri sulandırarak olumlu sonuç almaya çalışmak akıllı insanların yapacağı iş değil arkadaşlar, kesin bilgi.

  sorunumuz ekonomiktir, sınıf temellidir. sorunumuz tam da budur. bir tarafta silahlar, paralar, psychedelic teşkilat havasıyla efsunlanıp duvarlarla bile kavga eden statü manyağı bir magandalık; diğer taraftaysa 15 günlük hakkından feragat etmek zorunda kalan, buna rağmen işinden atılan bir emekçi.

  bu memleketin cinayeti* güvencesizliktir. arkası, abisi olan yırtıyor. kadın da öldürse, çocuk da öldürse; kediyi köpeği de çiğnese, politik açıdan aynı safta olmadığın bir polise çarpıp kaçsa ceza almıyor.

  bu ülkede adalet yok. hikayelerdeki isimleri ve meslekleri değiştir, sonuç yine aynı. zayıf, mazlum, güvencesiz olmak ortadan kalkmadıkça; yeni, güvene dayalı, ayrıştırmaktan olabildiğince uzak bir siyasi dil yaygınlaşmadıkça ve de en önemlisi belirli bir statüye ulaşma hayali satmak engellenmedikçe bu dramı hepimiz yaşayacağız.

  kimsenin hikayesi böyle bitmemeli. insanlar hayallerini bu kadar kolay yitirmemeli. kabullenemiyorum.
233 entry daha