şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • bir çok alanda kullanılmaya başlanan teknoloji. elektrikli araçlarda opsiyonel olarak kullanılan bu sistem sadece bir pedal kullanarak yol almanızı sağlar. gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde araç yavaşlamaya başlayacaktır.
    tabii ayağınızı gaz pedalinden birden çektiğinizde araç ani fren yapmaz, kendi hızına göre yavaşlayacaktır. yolda kedi köpek, araç çıktığı acil durumlarda ve aracı stop ettirme durumlarında ise soldaki fren pedalını devreye sokmanız gerekir.

    konvansiyonel araçlarda fren yapıldığı sırada aracın büyük bir enerjisi ısı enerjisine dönüşür. bu sistemde ise bu harcanan enerjinin bataryaya geri kazanılması mümkündür. tabii tekerlekteki eylemsizliğin bozulması sonucu yer ile temasında yine de ısı kaybı yaşanacaktır fakat asıl deformasyonun olduğu ve ısının açığa çıktığı balatalarda böyle bir durum söz konusu değildir bu sistemde. o yüzden balataların yanma problemi de pek gözükmez elektrikli araçlarda. ha madem araç kendi kendine duruyor balatalara ne gerek var diyecek olursanız, dediğim gibi bu sistem opsiyonel. gerektiği durumlarda, ani frende, aracı park etmekte fren pedalı ve ona bağlı olarak balatalar devreye girer.
1 entry daha