şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2 entry daha
 • edit: daha şimdiden okuduğunu dahi anlayamayan kişiler beni aktroll ilan ederek mesaj kutuma üşüşmüş. sözlükte güçlenecek linççilik konusunda insanları uyardığım için beni linç etmeye başlamışlar... alın size yeni sistemin nasıl işleyeceğine dair bir ipucu...

  t. trollere karşı geliştirilmiş olup en çok organize trollere yarayacak sistemdir.

  asıl entry:

  siteyi favori ve takipçi kasmak amacıyla sosyal medya gibi kullanan suserların çok seveceği sistemdir, tabi nefret söyleminden uçurulmazlarsa*.

  ciddi konuşmak gerekirse tam anlamıyla rezalettir. sözlükte zaten olan linç kültürünü daha da dominant kılarak "lobiler" oluşmasına sebep olacaktır. aynı görüştekiler kendi aralarında organize bir şekilde artı, favori ve takip takas ederek gündemi manipüle edecek güce ulaşacaklardır. böyle organize hareket edip belirli ideolojilere mensup gruplar sözlükte zaten mevcut(özellikle telegramda organize olan) ve bu yeni sistem ile herhangi bir konuda farklı düşünen insanları birer birer tamamen susturabilecek bir güce erişecekler.

  ortalama bir subreddit'deki toksik ve sansürcü atmosfer sitenin biricik gündemini ele geçirecek ve popüler olmayıp "fav almayan" her türlü fikir ve görüşlerin sansürlenmesine yol açacak.

  karması düşük yazarların entryleri görünür dahi olmayacak. şahsen benim severek takip etttiğim ve sözlükte popüler olmayan görüşlerini ifade ettiğinden karması yerlerde onlarca yazar var. takip ettiğim 129 yazardan en az 500 entry'si olanların çok azının karması 200'ün üstünde ve bana göre her biri okunmaya değer şeyler yazıyorlar. yeni sistemde bu tarz yazarları bulmak o kadar zorlaşacak ki bir süre sonra ister istemez bir kartopu etkisi ile fav ve takipçi kasan standard yazarları takip ederken bulacağız kendimizi. bu bağlamda özellikle aşağıdaki üçüncü madde sözlüğün farklı fikirleri teşvik eden yapısına inanılmaz derecede zarar verecektir.

  bir de bu sistemi destekleyen "muhalif" suserlar ile nasıl aynı ülkenin vatandaşı olurum anlamıyorum. adamların önünde sistematik sansürün kanlı canlı örneği var, düşünce özgürlüğünün ne kadar önemli bir şey olduğunu hala anlayamadılarsa geçmiş olsun... sorsan ama hepsi özgürlük yanlısı, sansür karşıtlarıdır. arkadaşlar sözlüğü adeta istila etmiş trollere karşı çözüm bu değil, olamaz da. yeni sistemde popüler olmayan görüşlerini ifade eden herkes sansürlenecek.

  --- spoiler ---

  "...gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak"

  "yazarların yine yazarlar tarafından değerlendirildiği yeni karma sistemine geçeceğiz. yeni karma sistemi sadece entry oylanması üzerinden değil, yazarların sözlük'te genel olarak gördüğü takdiri tartan bir sistem olacak. başta sözlük'teki takipçi sayısı ve entry beğenileri olmak üzere, bir çok faktörü değerlendirdiğimiz, yazarların sözlük'teki gerçek kıymetini gösteren sistem kurulduktan sonra bazı hak ve yetkiler bu karmaya bağlı olacak. bu çerçevede yazarların entry silinme istatistiği ve engellenme istatistiği de yazarların kıymetini belirlemede etkili olacak"

  "karma sistemi hayata geçince gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak"

  "nefret söylemi içermediği için kapatılmayan ama ayrımcı içeriklerin girilmesine vesile olan türden başlıkların işaretlenebilmesi için ayrı yeni bir kanal belirleyeceğiz ve bu şekilde işaretlenen başlıkların gündem filtresi üzerinden görünürlüğünü kısıtlayacağız "

  --- spoiler ---

  belki de şu an bu sistemi alkışlayanların büyük bir kısmı kısa sürede sistemin kurbanı olacak. eğer ileride başlık açma yetkinizi kaybederseniz lütfen bu entry'yi ve ortadaki soruna karşı desteklediğiniz çözümü (!) hatırlayın.

  (bkz: popülizme karşı ekşi sözlük'e açık çağrı)
748 entry daha