şükela:  tümü | bugün
 • ust edit: gecen aylarda yapilmis baska ulkelerle ilgili aciklamalar da var. sadece bugunki aciklamada ilk defa turkiye geciyor.

  şu tweet'ten gorulebilecek aciklamadir. turkiye, cin ve rusya hukumetleriyle iliskili, platformu manipule etmeye yonelik sahte hesaplarla yapilan operasyonlari tespit ettiklerini soylemektedir.

  turkiye ile ilgili kismi (asagiya turkce cevirisini de ekliyorum):
  --- spoiler ---

  detected in early 2020, this network of accounts was employing coordinated inauthentic activity, which was primarily targeted at domestic audiences within turkey. based on our analysis of the network’s technical indicators and account behaviors, the collection of fake and compromised accounts was being used to amplify political narratives favorable to the ak parti, and demonstrated strong support for president erdogan. we’re disclosing 7,340 accounts to the archive today.
  technical signals point to the network being associated with the youth wing of the party and a centralized network that maintained a significant number of compromised accounts. as a result, the network we’re disclosing today includes several compromised accounts associated with organizations critical of president erdogan and the turkish government. these compromised accounts have been repeated targets of account hacking and takeover efforts by the state actors identified above. the broader network was also used for commercial activities, such as cryptocurrency-related spam.
  --- spoiler ---

  turkcesi:
  --- spoiler ---

  2020'nin başlarında tespit edilen bu hesap ağı, temel olarak türkiye'deki yerli kitleleri hedefleyen koordineli sahte aktivitelerde bulunuyordu. ağın teknik göstergelerini ve hesap davranışları üzerindeki analizlerimize göre; sahte ve çalıntı hesaplardan oluşan bu ağ ak partinin siyasi söylemini güçlendirmek için kullanıldı ve erdoğan için güçlü bir destek gösterdi. bugün bu ağdaki 7.340 hesabı yayınlıyoruz.
  teknik sinyaller ağın partinin gençlik kanadı ile ilişkili olduğunu ve önemli sayıda ele geçirilmiş hesabı da kontrol eden merkezi bir yapıyı gösteriyor. bugün açıkladığımız ağ, cumhurbaşkanı erdoğan ve türk hükümetini eleştiren kuruluşlarla ilişkili olan fakat ele geçirilmiş(hacklenmiş) bazı hesapları da içeriyor. bu ele geçirilen hesaplar, yukarıda tanımlanan devlet aktörleri tarafından hesap hackleme ve ele geçirme çabalarının tekrarlanan hedefleri olmuştur. bu ağ ile ilişkili daha geniş bir ağ, kripto para birimleriyle ilgili spam gibi ticari etkinlikler için de kullanıldı.
  --- spoiler ---

  edit: turkce ceviri
595 entry daha