şükela:  tümü | bugün
847 entry daha
  • al-ma-ya-cak-sın. faiz indirimi sonrası zamlanmış evi bilerek alıyorsan kerizsin yahu sen. kaç defa yazıldı çizildi, birileri sana acıdığı için, senin ev alman için, faiz filan indirilmiyor, yandaşlar daha çok semirsin diye bu faizler iniyor. basılan paralar ranta akıtılıyor, yarınlar yokmuşcasına. sen krediyi çektin, zamlı evi aldın, yandaş müteahhit elindeki riski sana kakaladı ve nakdi cebine koydu! peki sen önümüzdeki süreçte olası bir hiperenflasyon sürecinde o kredini ödeyebilir misin? inan bu kimsenin umrunda bile değil. tek düşündükleri şey basılan paraların yandaşa gitmesi ve yandaşın elindeki risklerini azaltması. fakat bu kumar büyük, sonuçları da herkes için çok büyük ve yıkıcı olabilir.

    ha sen ısrarla bu adi düzene elinde kovayla su taşımaya devam ettikçe, kusura bakma senin sırtından sopayı eksik etmezler, bilesin.

    bazı kendini kurnaz sanan sözümona yurdum insanı, demişki, eee enflasyon artınca kredi taksidi de kolay ödenir sen yanlış yazmışsın demişler... bunlar hangi ülkede yaşıyor bilmiyorum, yahu sizin yaşadığınız ülkeden bile haberiniz yok gidip binlerce lira borcun altına giriyorsunuz, bu ne cesaret yahu! damadın tüik enflasyonu %8 açıklar, ama gerçek enflasyon %30'dur. işveren de tüik'in söylediğini baz alır ve sana %8-10 zammı yapar geçer. işte o aradaki %22 fark sana zarar olarak geri döner, alım gücün %22 düşmüş olur. şimdi bir daha düşün bakalım, ileriki yıllarda o krediyi ödemen kolaylaşacak mıymış, yoksa zorlaşacak mıymış? hiperenflasyon ihtimalini de aklının bir köşesinde tutuver.
661 entry daha