şükela:  tümü | bugün
97 entry daha
 • covid-19’dan farklı ve ondan 10 kat daha hızlı yayıldığı iddia edilen virüstür.

  pekin’de xinfadi pazarında yeni bir virüs ortaya çıktığı ve bu virüse “yeni pekin koronavirüsü (d614g)” adı verildiği iddia edildi. paylaşımlarda çinli uzmanların bu virüsün covid-19’dan daha bulaşıcı olduğunu söylediği de yer almış.

  ancak yeni bir tür virüs tespit edilmedi, “yeni pekin koronavirüsü-d614g” diye bir tanım yok.

  12 haziran’da abd’de scripps research tarafından laboratuvarda yapılan bir çalışmada, mutasyona uğramış bir covid-19'un enfeksiyon gücünün artacağı söylenmiş. yani mutasyona uğramış bir virüsün aramızda dolaştığını söylemek doğru değil.

  ayrıca çalışma biorxiv‘de yer alıyor ancak henüz hakem değerlendirmesinden geçmedi, önce alandaki diğer uzmanlar tarafından da bulguların doğrulanması gerekiyor. çalışmanın herhangi bir kısmında ise bu mutasyonun adının “yeni pekin koronavirüsü” olduğu ifadesi yok.

  gelelim mutasyon tartışmasına. virüsün temel davranışlarını değiştirecek ölçüde majör bir mutasyon geçirdiğini gösteren bir kanıt yok. nitekim dsö doktorlarından dr. soumya swaminathan covid-19 dahil tüm virüslerin mutasyona uğrayabileceğini söyleyip bu riske işaret etmişti. ancak gerçekleşmiş majör bir mutasyon tespit edilmiş değil.

  sonuç olarak yeni pekin koronavirüsü diye bir virüs yok. pekin’de covid-19 yeniden yayılmaya başladı, d614g olarak adlandırılan şey çalışmadaki olası mutasyona verilen bir isim.

  detaylar için ilgili analize buradan ulaşılabilir.
2 entry daha