şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • sayın krasnoya dostumuzun talebi üzerine kendi katkımı koyayım :)
  bir çok askeri tarihçi bu duvarın stratejik bir hata olduğu konusunda hem fikir. yine de hakkında bir kaç tamamlayıcı bilgi vermeye çalışayım
  - her ne kadar duvarın inşa tarihi 1942 olsa da fikir olarak masaya konması 1941 yazına gitmekte.
  - bu şu açıdan önemli : bu tarihte işler henüz almanya'nın aleyhine dönmüş değil. rusya'ya yeni saldırılmış. ilk gelen haberler zafer müjdeleri ile bezeli. henüz alman hava kuvvetleri tamamen cortlamamış (her ne kadar britanya savaşında ilk sinyalleri verse de) ve denizde denizaltılar dağılmaya başlamamıştır.
  - dolayısı nazi düşüncesi "biz zaten rusya'yı alt edeceğiz. sonra yüzümüz sadece batıya dönük kalacak. malzememiz (uçak,gemi, denizaltı, petrol,buğday vs) çok olacak. insan kaynağımız da yeterli olur (duvarın aktif koruması için 300 000 civarı asker gerekiyordu sanırım). " olmuştur daima
  - "biz önce denizde ve havada bir karşılama yaparız. duvar da zaten çoktan tamamlanmıştır. arka kasımlara kademe kademe kaydırma yapabileceğimiz panzer birlikleri yerleştiririz. yine de çıkarma yapabilirlerse delinen yerlere onlar yetişir. buradan da geçerlerse zaten yıpranmış olacaklar biz derinde gene boğarız" düşüncesi hakim.
  - nitekim daha sonra rommel'in intihara zorlanacağı dava görülürken, çıkarma yapılan yerdeki kuvvetli bir panzer birliğini kasten savaşa sokmadığı iddia edilecektir. yani duvarın arkası öyle boş değildir.
  - ancak evdeki hesap hiç bir zaman çarşıya uymamıştır. duvar tam olarak tamamlanmaz. sürekli bombardıman yer. lutwaffe dağılmıştır. rusya'da insan kaynağı telef olmaya başlamıştır. artık bu kadar geniş bir alanı koruyacak asker bulmak zordur vesarie.
  - sonuç olarak müttefikler istihbarat aldatmacalarının da yardımı ile normandiya sahili'ne çıkar. duvarı dar bir yerden deler geçerler. hava kuvvetleri gerideki panzerlere göz açtırmaz derken zaten verimsiz olması muhtemel proje hepten işe yaramaz hale gelmiştir.
  - bu arada şunu belirtelim ki çıkarmanın kanlı olmasında rommel'in kıyıda aldığı ek önlemler duvardan daha çok işe yarar. (demir kazıklar, sulu mayın tarlaları vs)

  sonuç olarak muhtemelen nazi yönetiminin öngörüsüzlüğü ve bitmeyen kibri yüzünden boşa giden bir çaba olmuştur. ha zaten hitler ve avanesi hangi stratejik konuda saçmalamadı derseniz siz de haklısınız tabi.
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap