şükela:  tümü | bugün
39 entry daha
  • öğretmenler için daha acımasız planım var.

    lise için ele alırsak, öğretmenlerin yetiştirdikleri öğrenciler takibe alınacak ve üniversiteye yerleşme durumları incelenecek. ya da farklı bir kriter izleniyorsa suç oranları ya da 10 sene sonraki gelir düzeyi gibi kriterler ele alınabilir.

    bir lise öğretmenin elinden geçen 1000 adet lise öğrencisine göre değerlendirme yapmak zor iştir. öğrencilerin sosyoekonomik durumları ve okulun genel performansı gibi korelasyonları temizleyerek kaliteli bir istatistik ile o öğretmenin performansı, bağlı olan diğer faktörlerden arındırılmış olarak hesaplanabilir.

    atıyorum bir öğrenci lisede 4 farklı kimya öğretmeni değiştirdi. o sınıftaki öğrencilerin merkeszi sınavdaki kimya başarısı 4 öğretmene eşit mi bölünecek, yoksa son sınıftakine fazla mı verilecek v.s. v.s. hepsi araştırılacak.

    bu tarz kompleks istatistiksel bir değerlendirme ile öğretmenlerin perfomansları ölçülecek.en iyi öğretmenler yüksek maaşla fen liselerine, çok kötü öğretmenler belirli bir süre ücretsiz izne çıkarılarak eğitime tabi tutulacak (işten hemen atmayalım şans verelim). böyle öğrenci performanslı bir uygulama sınavdan daha verimli olur.
153 entry daha