aynı isimde "dark" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3728 entry daha
 • --- spoiler ---

  normal bir dizide olacaklar olanlar merak uyandırıyor iken, dark dizisinde olmuş olanları merakla öğrenmek istiyoruz. dizinin 3. sezonunda 2 farklı gerçeklikte neredeyse 10 tane farklı zaman diliminde olmuş ve olacak olanları izliyoruz. aslında olacak olanlar da olmuş olanlar tabi. bu sezonun son bölümü harici başka bölümlerde tarih belirtmedikleri için o an gördüğünüz görüntüyü analiz edip hangi yıl ve evren olduğunu kendiniz anlamanız gerekiyor. bu olay bir çok kişinin kafasını karıştırmış.

  yukarıda belirttiğim gibi. bu sezonda bir döngüyü izlediğimizi bildiğimiz için diğer 2 sezona nazaran daha az merak uyandırıcı olmuş. bir yerden sonra neyin nasıl olacağını iyice anlıyorsunuz. fakat şunu da belirtmeliyim ki döngünün kökenini son bölüme kadar çok güzel sakladılar. her şeyi anlıyorsunuz. döngü başa dönecek diyorsunuz ama o da ne? son bölümde köken öyle bir şey çıkıyor ki insanı bir aptallık duygusu basıyor. ne yani? 3 sezondur olmaması gereken dünyayı mı izliyor muşum! dedirtiyor. olup olabilecek en güzel şekilde de bitiyor. herkes yazmış fakat tekrardan sormak istedim şu soruları;

  boris aslında kim?

  adam ve evanın çocuğunun misyonu neydi? sırf döngü devam etsin diye eva tarafından görevlendirilen bir piyon muydu? öyle olsa dahi öldürdükleri kişilerin döngüde ki önemi neydi?

  claudia kendi çapında düşünerek ana evreni kurtardı. fakat son sahnede hannah, çocuğuna jonas ismini verdi. acaba ana evrende de kıyamet o kadar uzakta değil mi? yoksa sadece ucu açık kalsın mı istediler?

  bir yüzüklerin efendisi veya kara kule gibi yol serüveni değildi dark. fakat etraflıca düşününce insan kendine şunu diyor:

  "gayet basit bir intihar olayından olay nerelere geldi. aynı mekanlarda geçen uzun bir serüven oldu."

  üstüne günlerce konuşulabilecek ve kesinlikle kült olacak bir yapım.
  --- spoiler ---

  listemde uzun süredir 1. sırada olan lostu tahtından indirdi. son olarak değinmek istiyorum ki dizinin kendine has tarzı beni çok etkiledi. en karamsar dediğimiz dizilerde dahi espriler ve gülüşmeler oluyor iken darkta koca 3 sezon boyunca komik dahi olmayan 2-3 espri yapma çabası dışında laubalilik görmedim. dizide emeği geçen herkesi tek tek tebrik etmek gerekiyor. senaryo, sahneler, oyunculuklar harikaydı.

  film ve dizi kültürüme güvenen biri olmama rağmen puanlamak haddime değil diye düşünüyorum fakat yine de puanlayacağım.

  10/10
233 entry daha