aynı isimde "dark" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3728 entry daha
  • 3. sezonu genel olarak sevemesem de sonunu iyi bağladıklarını düşünüyorum. çünkü hikayeyi o kadar gereksiz dallanıp budaklandırdılar ki bir an lost gibi sonunu tıpaya bağlayacaklar diye korkmadım değil.*

    --- spoiler ---

    sevmediğim noktalar ise izleyicinin kafasını karıştırmak için olayları non-kronolojik sırayla anlattıkları yetmiyormuş gibi sürekli yaşlı ve genç hallerinin karşılaştırılıp paradoks üzerine paradoks yaratmaları. bir ara ortada sürekli üç tane martha, iki claudia ve en az iki jonas dolaşıyordu. adam ve eva karakterlerinin uzun uzun gereksiz aforizma sıçmaları da sıktı, dikkatli izlenmesi gerek bir dizi olmasa oraları atlayarak izlerdim cidden. ayrıca akraba içi ensest ilişkilerin de bokunu çıkardıkları için yarık dudaklı doğan martha ve jonas'ın oğlunun üç farklı yaştaki versiyonun gerilim yaratmak için sürekli birilerini korkutmasının hikayeye katkısı neydi acaba? neyse olayı en son claudia'nın çözmesine sevindim, çünkü jonas ve martha'dan hayır gelmeyeceği belliydi. son olarak da geçen sezon egon karakterine üzülmüştüm ama hannah'ın hamile olduğunu öğrendiğindeki tipik errrkek tepkileriyle soğuttu. bu sezon da katharina karakteri hikayesiyle biraz üzdü ama neyse ki sonunda hayatta kalan karakterlerden biri oldu.
    --- spoiler ---
    zamanda yolculuk ve alternatif evrenler üzerine olan hikayelerde çıtam yüksek olduğu için (bkz: steins gate) biraz eleştirsem de netflix kalitesinin çok üzerinde bir dizi olarak temiz bir şekilde bitirdi, hakkını vermeliyim.
232 entry daha