şükela:  tümü | bugün
45 entry daha
 • kast edilen sınav üniversite olunca fazla bir anlam ifade etmiyor.

  esasen öğrenci seçmek, elemek için yapılan bir sınav bu. biraz da kendimizi zorlayalım. bir öğretmenin onmilyonbeşyüzbin matematik problemi türünü çözmesi gerekmiyor, daha önce karşılaşmadığı bir problemi çözme becerisine sahip olması gerekiyor. ve öğrenciye kazandırması gereken beceri de bu. ipuçları ve tüyolar değil.

  eskiden son 5 yılın çıkmış sorularını çözüp girilen, biraz daha zeki öğrencilerin kazandığı ve üniversiteye geçtiği sınav, önce sınav üzerine uzmanlaşan öğretmenlerin çalıştığı dershanelere yol açtı. sonra dershaneler kaldırıldı, bu sefer butik okul denilen bir garabet ortaya çıktı.

  bu okullar yine dershane mantığı ile çalışıyor ve öğrenciye hiçbir diğer yetenek ve beceri kazandırmadığı gibi (okul içi, okul dışı ve diğer okullarla yapılan sosyal etkinlikler de dahil), klasik eğitimden de mahrum kalmalarına neden oluyor.

  belki de üniversite okumayı sınıf atlama aracı olarak görmemiz ve hilesini bulmaya çalışmamızdadır sorun.

  öğretmen donanımlı olsun, öğrettiğinden fazlasını bilsin, hadi eğitim tekniklerine hakimiyetini ve uygulamasını da periyodik olarak ölçelim gözlemleyelim. ama yaygın bir şekilde bilgisini sınava tabii tuttuğunda olacak olan da belli. yeni sektör yaratılmış olur, başka da bir işe yaramaz.
145 entry daha