şükela:  tümü | bugün
45 entry daha
 • yanlış düşünceler içeren başlıktır.

  şu mantıkla ilerleyelim, sınavdan yüksek alan öğretmen iyi bir öğretmen midir? sınavdan yüksek puan almak ile bildiklerini doğru ve iyi aktarmak arasında bir ilişki var mıdır?

  bu mantıkla bakan birisi şunu destekliyordur aynı zamanda; iyi olan her futbolcu aynı zamanda iyi bir teknik direktördür! ki bunun yanlış olduğunu çoğumuz biliyoruz.

  bir öğretmen olarak katıldığım noktalar var, öğretmenlerin kendini geliştirmediğine katılıyorum, öyle ki benim okulumda 34-35 yaşlarında olup, bilgisayar kullanmayı beceremeyen insan da var, 60 yaşında olup kendini geliştirmiş, teknoloji bilen, finansal okur yazarlığı vb. durumları kendine katmış öğretmen de var. bu durum bireysel bir sorun öncelikle, fakat dışarıdan birisinin bu kadar basit yorumlarla bir sonuca varacağını düşünmüyorum.

  ben öğrettiğim konulara bakınca "lisedeki bilgilerimle bu konuları anlatabilirdim" diyorum. ders kitapları, eğitimin içerikleri, öğrencinin ve sistemin beklentileri, eğitimin artık bir sektöre dönüşmesi gibi bir çok olay, eğitimin kalitesi etkilemektedir. haklısınız, öğretmenlerin değişmesi, öğretmenlik anlayışının değişmesi lazım, 5. yılımı doldurdum ve gördüğüm saçmalıklara artık katlanamıyorum. ama bu sorunlar öncelikle öğretmenin problemi değil arkadaşlar, öğretmen eğitimin sağlanması için bir araçtır öncelikle. siz bu araca kaliteli bağlar sağlamazsanız sonuç ne yazık ki olumsuz olacaktır.

  peki öğretmenin branşı dışında kendini geliştirmiş olması gerekli midir? evet dersek şunu diyebiliriz, ne kadar çok kendini geliştirse, öğrencisi ile o kadar çok ortak nokta üretir ve kendini dinletebilir, daha iyi örnekler verebilir, derse katılımı artırır, dikkat ve ilgi çekici olur vb. vb. bu liste uzar gider. tabii bu yazdıklarımı eğitim öğretim-öğretim olarak yazıyorum. hayır diyenler de olabilir, onlar da diyebilir ki, kardeşim bana branşını anlatsın yeter. pragmatist davranmak zorundayız, işimizi görelim gerisine karışmasın vb.

  iki görüş de kendi içinde haklı. öğretmenlere çok kızıyorum evet ama öğretmenden önce değişmesi gereken tonlarca nokta var arkadaşlar. eğitim öğretimin içeriğini bilmediğiniz için sadece uzaktan gördüğünüz öğretmen kesimine laf ediyorsunuz ama şunu da bilin ki harika işler başaran öğretmenlerin sayısı çok daha fazla!

  anadolu liselerinde günlük ders saatinin 8, meslek liselerinde 10 saate kadar çıktığını biliyor musunuz? resmen bir işçi gibi okula gidiyor çocuklar, normal öğretimde bile akşam 5-6 gibi anca evde oluyorlar. ne zaman yemek yenir, ne zaman dışarı çıkılır, ne zaman film izlenir, ne zaman sosyal aktiviteye katılınır, ne zaman ders çalışılır?

  okula gittikleri otobüslerde sıkış tıkış, kafaları içeride, ayakları dışarıda yolculuk yapıyorlar. okula gidip aptalca bir poğaça + meyve suyu ile günü bekliyorlar..

  örneğin açın bir biyoloji dersi kitabını, okuyarak bir şey anlarsanız ayakta alkışlarım sizi, açın bir ingilizce ders kitabını, iki kelime öğrenebilirseniz alkışlarım. geniş zamanın öğretildiği bir ünitede bir paragraf okurken bir anda geçmiş zaman cümleleri, perfect passive konularını görebilirsiniz örneğin, bu kadar vasat durum. kitapların içi boş, derslerin içi boş. eğer eğitimin iyi olmasını istiyorsanız öğretmenlerden önce laf etmeniz gereken tonlarca şey var..

  herkes kendi mesleğinin boktan taraflarını daha iyi görür arkadaşlar, şuraya iki başlık açınca o aklınızdaki olaylar değer kazanmıyor. madem var düşüncelerin, ekşi'ye değil cimere falan yaz. fikrin varsa, fikrine değer verilecek ve bir sonuç getirmesi muhtemel olan makamlara yaz. burada anca kavga eder tartışırsınız. ben de doktorlar için çok şey düşünüyorum mesela, polisler için, keza öğretmenler için ama ülkede herkes memur kafasında çalışıyor ve yaşıyor. herkes işine geldiği kadar var. herkes kendisini geliştirdiği kadar var, bir iki öğretmenin yaptığı ettiği şeylerle yargılamayın lütfen. değerli olan öğretmen sayısı, atm memurlarından çok daha fazla.

  sınav konusuna gelirsek de, öyle öğretmenler var ki bilgi birikimine secde edersin. senin ne işin var öğretmenlikte dersin. sanmayın ki öğretmenler aciz, sadece kalitelerini konuşturacakları bir sistem yok. üniversitede ispatlar yapan matematik öğretmenleri, 11. sınıf öğrencilerine çarpım tablosu öğretmeye çalışıyor, tekrar ediyorum 11. sınıf öğrencisi. konu uzar gider, umarım herkes işinin ehli insanlarla karşılaşır.
144 entry daha